Χάρη σε γκολ του Μάτα στο 92` η Βαλένθια επικράτησε με 2-1 της Εσπανιόλ

01:16 3/1/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με τον Χουάν Μάτα να σκοράρει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βαλένθια, που έπαιζε από το 60` με παίκτη λιγότερο, επικράτησε με 2-1 της Εσπανιόλ στο Μεστάγια στο ντέρμπι για την 4η θέση της Primera Division, στην οποία πλέον βρίσκεται μόνη με 31 βαθμούς. Δυνατά ξεκίνησαν στην αναμέτρηση και οι δύο ομάδες, πραγματοποιώντας αρκετές επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα
όταν στο 29ο λεπτό ο Αντούριθ νίκησε με κεφαλιά τον Καμενί και έγραψε το 1-0.Και ενώ μετά το γκολ η Βαλένθια ήταν αυτή που είχε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της, λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Ρικάρντο Κόστα στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στην εστία της ομάδας του και έκανε... δώρο στους φιλοξενούμενους το γκολ της ισοφάρισης.Οι νυχτερίδες κυνήγησαν στην επανάληψη το δεύτερο γκολ, αλλά το έργο τους έγινε εξαιρετικά δύσκολο μετά το 60`, όταν και έμειναν με δέκα λόγω της αποβολής του Αντούριθ για μαρκάρισμα στον Τσίκα