Ποδαρικό με το δεξί στο 2011 για την Μπαρτσελόνα, 2-1 την Λεβάντε

21:46 2/1/2011 - Πηγή: Sport.gr
Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο 2011 η Μπαρτσελόνα. Οι καταλανοί επικράτησαν με 2-1 της Λεβάντε, με τον Πέδρο να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα, αν και ο Τσάβι ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης καθώς έφτασε τις 549 συμμετοχές με την φανέλα των μπλαουγκράνα. Νίκη με το ίδιο σκορ και για την Μάλαγα επί της Σπόρτινγκ Χιχόν. Αποθέωση Τσάβι, ήρωας ο Πέδρο
Λίγα λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης το Καμπ Νου αποθέωσε τον Τσάβι που πραγματοποίησε την 549η συμμετοχή
του με την φανέλα της Μπαρτσελόνα και έπιασε τον Μιγκέλι στην κορυφή της σχετικής λίστας του συλλόγου.Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Πεπ Γκουαρντιόλα παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές, καθώς δεν είχε στην διάθεσή του τον τραυματία Πουγιόλ, τον τιμωρημένο Πικέ, ενώ ο Μέσι είχε περισσότερες ημέρες άδειας. Οι απουσίες αυτές δεν επηρέασαν την απόδοση των καταλανών που ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο μέρος και είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά τους έλειψε το γκολ.Αυτό ήρθε με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμέ