Μπόμπι ο τρομερός!

22:20 4/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Έχοντας στη σύνθεσή της έναν "σεληνιασμένο" Μπόμπι Μπράουν (41π.), η Σιένα απέδρασε από την Τουρκία με μεγάλο διπλό στις αποσκευές τις, αφού επικράτησε της Φενερμπαχτσέ με 92-98 για τη 2η αγωνιστική του Τοπ 16 της Ευρωλίγκας. Μέχρι και με 11 πόντους έχαναν οι ιταλοί στο 27' της αναμέτρησης.Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό σχεδόν σε όλη τη διάρκεια, με τις δύο ομάδες να μην υπερέχουν η μία της άλλης και το σκορ να είναι κοντά συνεχώς.Στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Μπογκντάνοβιτς να κάνει πολύ καλό παιχνίδι, η Φενέρ προηγήθηκε με 69-58 στο 27' του αγώνα, αλλά με ένα σερί 11-4, η Σιένα
διαμόρφωσε το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου στο 73-69.Η 4η περίοδος ήταν πραγματικό θρίλερ, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα αλλά τη Σιένα να μη το βάζει κάτω. Στο 34' η τουρκική ομάδα προηγούνταν με 84-82 και στο 36' το ματς ήταν ξανά ισόπαλο 85-85 με την Σιένα όμως να περνάει στη θέση του οδηγού με 85-88.Από εκείνη τη στιγμή, η ιταλική ομάδα κράτησε το προβάδισμα και πήρε πολύ σημαντική, τη 2η στο Τοπ 16, έχοντας νικήσει τη Μακάμπι τη προηγούμενη εβδομάδα.Τα δεκάλεπτα: 26-26, 25-19, 22-24, 19-29.