Σεφτέ η Ζαλγκίρις, 75-63 την Ουνικάχα Μάλαγα

21:43 4/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Την πρώτη της νίκη στο Top 16 της Euroleague πέτυχε την Παρασκευή (4/1) η Ζαλγκίρις Κάουνας, που επικράτησε με 75-63 της Ουνικάχα Μάλαγα στην Λιθουανία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και στο 13' έφτασαν και στο +9 (28-19), ωστόσο η Μάλαγα δεν τους άφησε να ξεφύγουν περισσότερο και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο -4 (34-30).Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Ζαλγκίρις να οδηγεί το σκορ αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει, με αποτέλεσμα να προηγείται μόλις με έναν πόντο (52-51, 30').Η ομάδα του Πλάθα, με όπλο την άμυνα της, έκανε επιμέρους σκορ 13-4 στα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου (65-55, 36') και καθάρισε ουσιαστικά την αναμέτρηση, αφού στον εναπομείναντα χρόνο η Μάλαγα δεν μπόρεσε να επιστρέψει.Τα δεκάλεπτα: 21-17, 13-13, 18-21, 23-12.