Ατλέτικο Μαδρίτης και Αλμερία έμειναν στο 1-1 στο Βιθέντε Καλδερόν

Στην πρώτη εντός έδρας ισοπαλία (1-1) υποχρέωσε την Ατλέτικο Μαδρίτης η Αλμερία και την κράτησε μακριά από την κορυφαία πεντάδα της Primera Division. Η αντίπαλος του Αρη στη φάση των ομίλων του Europa League παρουσιάστηκε καλύτερη στα πρώτα λεπτά και με περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες. Ωστόσο, η πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία ήταν για την Αλμερία, με τον Ούτσε
να σημαδεύει το δοκάρι στο 31ο λεπτό.Δύο λεπτά αργότερα ο Αγκουέρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για την Ατλέτικο, αλλά στο 45` ο Πιάτι ισοφάρισε σε 1-1 για τους φιλοξενουμένους.Οι μαδριλένοι πίεσαν στην επανάληψη για δεύτερο γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.Η σύνθεση της Ατλέτικο: Ντε Γκέα, Τιάγκο (83` Γκαρθία), Ασουνσάο, Φιλίπε, Ουϊφαλούσι, Ντομίνγκες, Ρέγες (47` Μέριδα), Σιμάο, Περέα, Φορλάν (73` Κόστα), ΑγουέροΑναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής της Primera Division:Σάββατο (30/10)Βαλένθια - Σαραγόσα: 1-1 (42` αυτ. Λανθάρο - 2` Λανθάρο)Χέρκουλε