Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 78-59 του Ηρακλή και πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Ηρακλή με 78-59 στην 2η αγωνιστική της Α1 με τους οπαδούς του Δικεφάλου να δημιουργούν μια θερμή ατμόσφαιρα στο πρώτο εντός έδρα αγώνα της ομάδας τους. Το πρώτο μέρος θα μπορούσε άνετα να χαρακτηριστεί διαγωνισμός τρίποντων με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ακατάπαυστα από την γραμμή των 6.75. Στο δεύτερο ημίχρονο το κρεσέντο των δύο ομάδων σταμάτησε και ο ΠΑΟΚ
έφτασε τελικά σε μια εύκολη νίκη. Διαγωνισμός τρίποντων στο 1ο μέρος!Η αλλαγή των κανονισμών που έφερε το τρίποντο στα 6.75 δεν φαίνεται να επηρέασε καθόλου τις δύο ομάδες. ΠΑΟΚ και Ηρακλής επιδόθηκαν σε έναν... διαγωνισμό τρίποντων στο πρώτο ημίχρονο και ειδικότερα οι γηπεδούχοι. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να έχουν σαφείς οδηγίες να τροφοδοτήσουν τον Λάζαρο Παπαδόπουλο μέσα στην ρακέτα. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τον ΠΑΟΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο 4' με 17-11. Στο σημείο εκείνο όμως ξεκίνησε ο... χορός των 3 πόντων. Ο Γιαννακίδης σκόραρε δύο για να απαντήσει ο Πέτρο