Αντεξε... 12 λεπτά η Χετάφε, μετά ήρθε η τεσσάρα

Οι μπλαουγκράνα μπήκαν πολύ δυνατά και ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν 3 φάσεις για γκολ. Η Χετάφε άντεξε για 12 λεπτά. Στο επόμενο είδε για πρώτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα της! Ο Ινιέστα έδωσε στον Μέσι, αυτός με το στήθος έστρωσε στον Αλέξις, που με σουτ-κεραυνό έξω από την περιοχή έκανε το 1-0 για την Μπαρτσελόνα!Στο 16' ο Πέδρο βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον γκολκίπερ της Χετάφε να αποκρούει σε κόρνερ! Στο 17' ο Τσάβι σκάβει τη μπάλα, με τον Κάτα Ντίας να σώζει πάνω στη γραμμή και εν συνεχεία η κεφαλιά
του Μέσι να περνάει πάνω από τα δοκάρια άουτ. Στο 25' ο Μέσι πλάσαρε μόλις άουτ.Η Χετάφε έκανε την πρώτη της φάση στο 27' με το σουτ του Ρούμπεν Πέρεζ να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Η Μπάρτσα στο 32' με τον Αλέξις έχασε νέα ευκαιρία, καθώς η προβολή του Χιλιανού σε κενή εστία έφυγε άουτ! Τελικά το ημίχρονο έλειξε 2-0 με σκόρερ τον Μέσι, ο οποίος ολοκλήρωσε με φανταστικό τρόπο τον υπέροχο συνδυασμό που είχε με τον Ινιέστα.Κι ενώ στο δεύτερο μέρος έπεσε κάπως ο ρυθμός του αγώνα, από το 70' και μετά οι Καταλανοί πάτησαν εκ νέου το... γκάζι. Στο 73' ο Αλέξις Σάντσες με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και δύο λεπτά αργότερα ο Πέδρο με γυριστή κεφαλιά, ύστερα από φάουλ του Μέσι έγραψε το τελικό 4-0 για την Μπαρτσελόνα, που έφτασε σε απόσταση βολής (έναν πόντο) την Ρεάλ Μαδρίτης. Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικήςΜεγάλη Τρίτη 10/4Oσασούνα-Εσπανιόλ 2-0 (53' και 69' Ραούλ Γκαρσία)Ρεάλ Σοσιεδάδ-Μπέτις 1-1 (55' Βέλα-70' Μαρτίν)Μπαρτσελόνα-Χετάφε 4-0 (13' και 72' Αλέξις, 44' Μέσι, 74' Πέδρο)Μεγάλη Τετάρτη 11/421:00 Χιχόν-Λεβάντε21:00 Γρανάδα-Μπιλμπάο21:00 Βαλένθια-Ράγιο Βαγεκάνο23:00 Ατλέτικο Μαδρίτης-Ρεάλ ΜαδρίτηςΜεγάλη Πέμπτη 12/421:00 Βιγιαρεάλ-Μάλαγα22:00 Σανταντέρ-Μαγιόρκα23:00 Σεβίλλη-Σαραγόσα