Ανετο 1-0 του Παναθηναϊκού επί του Κολοσσού

Παρά το νωθρό ξεκίνημα της, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πραγματοποίησε εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (30-12), τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όπου και προηγήθηκε με 21 πόντους (53-32). Από την άλλη πλευρά, η αντίσταση του συγκροτήματος του Βασίλη Φραγκιά κράτησε μόνο για το πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να μην μπορέσει να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός.Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν... δύσκολα στους γηπεδούχους, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Με ηγέτη τον εξαιρετικό Χόπσον στην επίθεση, ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και το χαλαρό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού και πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (16-11, 7').Σε εκείνο το σημείο, οι Γιασικεβίτσιους και Βουγιούκας ανέλαβαν δράση για τους πράσινους, οι οποίοι βελτίωσαν αισθητά την αμυντική τους λειτουργία και με επιμέρους σκορ 12-4, έκαναν την ανατροπή και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (23-20, 10').Η εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να παρουσιάζει ένα πολύ καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο και να μην δίνει περιθώρια αντίδρασης στο συγκρότημα του Φραγκιά.Με όπλο την πολύ καλή άμυνα και τους Καϊμακόγλου και Γιασικεβίτσιους να εκτελούν από τα 6,75μ., ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 22-9 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, εκτοξεύοντας την διαφορά του στο +16 (45-29, 16').Στην συνέχεια, οι Λόγκαν και Περπέρογλου ανέλαβαν δράση στην επίθεση των πρασίνων, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να κλείνουν μία εξαιρετική δεύτερη περίοδο (30-12), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο, με διαφορά 21 πόντων (53-32).Τίποτα δεν άλλαξε, κατά την διάρκεια της τρίτης περιόδου. Με πρωταγωνιστή τον Τσαρτσαρή, ο Παναθηναϊκός όχι μόνο κράτησε την διαφορά του πρώτου μέρους, αλλά την αύξησε στους 32 (82-50, 30'), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο του αγώνα.Παρά τις πολλές αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα από τον Ομπράντοβιτς, ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να μειώσει την διαφορά, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί άνετα με το τελικό 103-67 και παράλληλα να κάνει το 1-0 στην σειρά, για την ημιτελική φάση του πρωταθλήματος.