ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Με αέρα 103... "μποφόρ" το 1-0

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το επιβλητικό 103-67 "σκόρπισε" τον Κολοσσό και έκανε το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών.

Ο Κολοσσός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πιο μαχητικός από τους γηπεδούχους. Το ξεκίνημά του ήταν ιδανικό και στο 1' έκανε το 0-4. Έλα λεπτό αργότερα, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 4-4 με καλάθι του Μπατίστ κι από εκεί κι έπειτα οι δύο ομάδες

βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και ένα λεπτό πριν από τη λήξη της περιόδου. Οι "πράσινοι", με ένα σερί 4 πόντων έκανε το 23-18 αλλά με καλάθι του Ασημακόπουλου στα τελευταία δευτερόλεπτα, το δεκάλεπτο έληξε στο 23-20.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 22-9 στα πέντε πρώτα λεπτά, έφτασε στο +13 (42-29) και ένα λεπτό αργότερα στο +20 (49-29) με καλάθι του Περπέρογλου. Ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα είναι και το γεγονός πως ο Κολοσσός από το 15' ως και το 19' δεν είχε καταφέρει να σκοράρει.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και η διαφορά στο σκορ συνεχώς αυξανόταν. Κώστας Καϊμακόγλου και Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν οι βασικοί εκφραστές της επίθεσης των "πρασίνων" και το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν στο +32 υπέρ του (82-50).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Παναθηναϊκό που έμοιαζε να κάνει περίπατο στο δεύτερο ημίχρονο και εύκολα έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Δεκάλεπτα: 23-20, 53-32, 82-50, 103-67