Αλωσε την Καλαμίτσα ο Αρης, 85-77 την Καβάλα

Πολύ σημαντικό διπλό πέτυχε ο Αρης, που επικράτησε με 85-77 της Καβάλας στην Καλαμίτσα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1.Καλύτερος για την ομάδα του Αγγέλου ήταν ο Πελεκάνος, που πέτυχε 19 πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Χαντ (15 π.), Χαρίση (12 π.), Βεργίνη (10 π.) και Πάσαλιτς (10 π.). Από την άλλη πλευρά, για το συγκρότημα του Αγγελου Κορωνιού, προσπάθησαν οι Ατσάρα (12 π.), Κόλεμαν (11 π.), Γκαγκαλούδης (11 π.) και Πάνος (11 π.).Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με πόντους
των Πελεκάνου και Πάσαλιτς, προηγήθηκαν με 10-3 στο 4'. Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι... ξύπνησαν, απάντησαν με ένα σερί 8-0 και πήραν το προβάδισμα με 11-10, στο 6'.Ωστόσο, το μομέντουμ του πρώτου δεκαλέπτου ανήκε στον Αρη, ο οποίος με τους Τσιάρα, Πελεκάνο και Βεργίνη πήρε εκ νέου το προβάδισμα με +12 (28-16), με τον Μίτροβιτς να μειώνει, με τρίποντο, για την Καβάλα στην εκπνοή (19-28).Το σκηνικό στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε. Η ομάδα του Κορωνιού ανέβασε την απόδοση της και με τους Πάνο, Ατσάρα, Μίτροβιτς και Γκαγκαλούδη, μείωσε στον πόντο (35-36), στο 17', ενώ με τρίποντο του Ατσάρα στα 30'', ισοφάρισε σε 44-44.Ωστόσο, ο Πάσαλιτς έστειλε την ομάδα του Αγγέλου στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων, ευστοχώντας σε τρίποντο στο τέλος της δεύτερης περιόδου (47-44).Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τους Ασημακόπουλο και Χαρίση, ο Αρης προσπαθούσε να κρατήσει το προβάδισμα, αλλά με τους Πάνο, Γκαγκαλούδη, Ατσάρα και Κόλεμαν, η Καβάλα έφερε το ματς στα ίσια στο 25' (52-52).Με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Ατσάρα και Καλαμπάκα, οι γηπεδούχοι πήραν και το προβάδισμα με δύο (58-56) στο 28', αλλά οι Σαρικόπουλος, Πελεκάνος και Βεργίνης έστειλαν τους φιλοξενούμενους στο τέταρτο δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (64-62).Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε πολύ δυνατά την τελευταία περίοδο. Με τους Βεργίνη, Πελεκάνο, Χαρίση και Χαντ, ο Αρης έκανε επιμέρους σκορ 11-2 και ξέφυγε με 11 στο 36' (75-64).Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Καλαμπάκα, Στεφανίδη και Γκαγκαλούδη, έναναν επιμέρους σκορ 7-2 και μείωσαν στους έξι (71-77), στο 38', ενώ με βολές του Γκαγκαλούδη στο 39', μείωσαν στους τέσσερις (75-79).Ωστόσο, η Καβάλα δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή στο τέλος, αφού οι Πελεκάνος, Χαρίσης και Χαντ διατήρησαν το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους, με τον Αρη να επικρατεί με το τελικό 85-77.Τα δεκάλεπτα: 19-28, 25-19, 18-17, 15-21.