Αήττητη η Γιουνάιτεντ, 3-1 την Τσέλσι

Κάποιος να τη σταματήσει... Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Σίτι στο Λονδίνο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία, στο... υποτιθέμενο ντέρμπι με την Τσέλσι, επικράτησε άνετα 3-1 των Μπλε στο Ολντ Τράφορντ και παρέμεινε η μοναδική ομάδα στη φετινή Premier League με το απόλυτο των βαθμών. Τα πάντα τελείωσαν από το πρώτο ημίχρονο, αφού η Τσέλσι δεν μπόρεσε να κόψει τη... δαιμωνιώδη φόρμα των νεαρών Διαβόλων
του Φέργκιουσον. Στο 8' ο Σμόλινγκ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ασλεϊ Γιανγκ και στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου 45λεπτου οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ.Στο 37' ο Εβανς σέρβιρε και ο Νάνι εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, ενώ στο 45' ο πορτογάλος έκανε την ασίστ στον Ρούνεϊ που φυσικά δεν αστόχησε από κοντινή απόσταση για το 3-0!Στο 46' ο νεοεισελθών Ανελκά έπιασε στον ύπνο τους αμυντικούς της Γιουνάιτεντ και ο Τόρες από κοντά μείωσε για τη Τσέλσι σε 3-1, όμως αυτή αποδείχθηκε η μοναδική στιγμή αντίδρασης των Μπλε στο παιχνίδι. Στο 56', μάλιστα, ο Ρούνεϊ έχασε μοναδική ευκαιρία να αυξήσει το προβάδισμα της Γιουνάιτεντ, αφού αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Νάνι από τον Μποσίνγκουα.Μάντσεστερ Γ. (Φέργκιουσον): Ντε Χέα, Εβρά, Τζόουνς, Εβανς, Σμόλινγκ (62' Βαλέντσια), Αντερσον (62' Κάρικ), Νάνι, Γιανγκ, Φλέτσερ, Ρούνεϊ, Ερνάντεζ (79' Μπερμπάτοφ)Τσέλσι (Βίλας-Μπόας): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κόουλ, Μποσίνγκουα, Τέρι, Ραμίρες, Λάμπαρντ (46' Ανελκά), Μεϊρέλες (79' Μίκελ), Τόρες, Μάτα, Στάριτζ (68' Λουκάκου)