ΑΕΚ και Ηρακλής έμειναν στο 0-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος

ΑΕΚ και Ηρακλής έμειναν στο 0-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος Ο Χιμένεθ παρέταξε την ΑΕΚ με πολλές αλλαγές, καθώς είχε να αντιμετωπίσει και αρκετές απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών. Δεν είναι
τυχαίο ότι αντικατέστησε τα 4/5 της άμυνας (μαζί με τον τερματοφύλακα), διατηρώντας στην 11άδα μόνο τον Κριστιάν Νασούτι, σε σχέση με την ομάδα που έπαιξε στη Λάρισα. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και για τον Ηρακλή όμως, που δεν συμπλήρωσε καν 18άδα (στον πάγκο είχε μόλις έξι αλλαγές), με τον Νόρμπερτ Βιτκόφσκι να κλέβει την παράσταση.

Ελαμψε ο Βικτόφσκι
Ο 30χρονος πορτιέρο του Ηρακλή, στο πρώτο μέρος μπορεί να μην είχε πολλή δουλειά, καθώς οι συμπαίκτες είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους προς τα καρέ του, την ώρα που είχαν τις καλύτερες στιγμές για να σκοράρουν. Στην επανάληψη όμως και με την είσοδο του Σκόκο αντί του Μπαχά, η Ενωση ανέβασε στροφές και απείλησε με σημαντικές αξιώσεις, την εστία του πολωνού, που επέδειξε όμως εντυπωσιακά αντακλαστικά.Μια απ` τα ίδια ο Μπαχά...
Αναφορικά με τον Μπαχά, η παρουσία του θα περάσει και πάλι στα... ψιλά γράμματα, καθώς το μόνο που κατάφερε ήταν να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Βιτκόφσκι με κεφαλιά στο όγδοο λεπτό, με το γκολ όμως να μην μετράει ποτέ. Κι αυτό γιατί ο μαροκινός βρισκόταν πιο μπροστά από την αμυντική γραμμή του Ηρακλή, με αποτέλεσμα να υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ.Μοιραίοι Λαγός, Ηλιάδης
Η μεγαλύτερη ευκαιρία πάντως για τον Δικέφαλο, χάθηκε στο 67ο λεπτό, με τον Λαγό να σουτάρει σε κενή εστία, μετά την άστοχη έξοδο του Βιτκόφσκι, αλλά τον Χοσέμι να σώζει πάνω στη γραμμή. Στην εκπνοή, ο Λεονάρντο που αντικατέστησε τον Μπλάνκο λίγο νωρίτερα, θα μπορούσε να λυτρώσει την ομάδα του δύο λεπτά πριν από το τέλος, σουτάροντας άουτ, απέναντι από τον αντίπαλο πορτιέρο.Οσο για τον Ηρακλή, μοιραίος παίκτης στάθηκε ο Στέλιος Ηλιάδης, ο οποίος έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες, στο τετ α τετ με τον Αραμπατζή στο 21ο λεπτό, αλλά και στο σουτ που επιχείρησε στο 73` και απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.