Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Στόουκ Σίτι πέρασε στον τελικό του FA Cup, 5-0 την Μπόλτον

Στον τελικό του FA Cup προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της η Στόουκ Σίτι! Η ομάδα του Τόνι Πούλις συνέτριψε με 5-0 την Μπόλτον στο Γουέμπλει και τσέκαρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του θεσμού, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Σίτι. Μπορεί η παράδοση να έδειχνε Μπόλτον, αλλά η Στόουκ Σίτι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένη για να πάρει την νίκη και το εισιτήριο για τον τελικό και πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ.Στο 11ο λεπτό ο Εθέρινγκτον εκμεταλλεύθηκε το λάθος του
Ρόμπινσον και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Εξι λεπτά αργότερα ο ο Χαθ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων με διπλή προσπάθεια, καθώς στην αρχή σημάδεψε το αριστερό δοκάρι.Η ομάδα του Οουεν Κόιλ δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει και δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 30` με τον Τζόουνς να προσθέτει το όνομά του στον πίνακα με τους σκόρερ και να κάνει το 3-0.Παρόλο που είχε προβάδισμα τριών τερμάτων, η Στόουκ διατήρησε τον γρήγορο ρυθμό της και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που δεν έδειξαν σημάδια βελτίωσης.Η Στόουκ δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει και τέταρτο γκολ και η πίεση απέδωσε καρπούς στο 68ο λεπτό με τον Γουόλτερς να περνάει την άμυνα της Μπόλτον και με σουτ να κάνει το 4-0. Ο ίδιος παίκτης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 80` όταν και διαμόρφωσε το τελικό 5-0, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο της ομάδας του.