Αδιάφορη βαθμολογικά νίκη για την Ανόρθωση, 1-0 την ΑΕΚ

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στα πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος η Ανόρθωση, που επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο ΓΣΖ σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μιχαήλ στο 32ο λεπτό, σε μία από τις λίγες καλές στιγμές του πρώτου ημιχρόνου.Η ΑΕΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει στην επανάληψη,
αλλά τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Κοζάτσικ, και γνώρισε την έκτη συνεχόμενη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στα πλέι οφ.Η Ανόρθωση τερμάτισε στην 3η θέση και η ΑΕΚ στην 4η και τελευταία για τα πλέι οφ.Υποβιβασμός για ΑΕΠ
Στην β` κατηγορία θα αγωνίζεται από την επόμενη σεζόν η ΑΕ Πάφος, μετά και την ισοπαλία 1-1 με την Αλκή, ακολουθώντας τη Δόξα/Κατωκοπιάς και τον ΑΠΟΠ/Κινύρας. Στον άλλο αγώνα των πλέι άουτ, ο Ερμής Αραδίππου επικράτησε με 1-0 του Εθνικού Αχνας.Για την 6η αγωνιστική των πλέι άουτ:
ΑΕ Πάφος - Αλκή: 1-1 (45`Ιβάνοφ - 44` Αλ-Σαΐφι)
Ερμής Αραδίππου - Εθνικός Αχνας: 1-0 (8`πέν. Ζοεάνο)