Nίκη για Σίτι και στο βάθος... Ch. League

20:11 1/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Nίκη-χρυσάφι πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Γουεστ Χαμ με σκορ 2-1 για την 35η αγωνιστική της Premier League χάρη σε τέρματα των Ντε Γιονγκ και Ζαμπαλέτα και έτσι έκανε ενα αποφασιστικό βήμα για την εξασφαλιση μιας θέσης που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου. Αντίθετα, στην τελευταία θέση της βαθμολογίας παρέμειναν τα Σφυριά, τρεις στροφές πριν από το
φινάλε της σεζόν. Δυναμικό ξεκίνημα οι Πολίτες
Οι γηπεδούχοι έδειξαν άγριες διαθέσεις στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 στο πρώτο 15λεπτο. Συγκεκριμένα, η Σίτι άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, όταν ο Ντε Γιονγκ εξαπέλυσε δυνατό συρτό σουτ το οποίο νίκησε τον Γκριν.Σαν να μην έφτανε αυτό, οι Πολίτες διπλασίασαν τα τέρματά τους πέντε λεπτά αργότερα, όταν σε σουτ του Ζαμπαλέτα, ο Γιάκομπσεν της Γουεστ Χαμ δεν μπόρεσε να απομακρύνει τον κίνδυνο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.Απάντηση με Μπα
Η αντίδραση των φιλοξενουμένων ήταν θετική καθώς κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ πριν από τη συμπλήρωση του ημιχρόνου. Σκόρερ για τα Σφυριά ήταν ο σενεγαλέζος επιθετικός Ντέμπα Μπά ο οποίος πλάσαρε τον Χαρτ, αναπτερώνοντας το ηθικό των συμπαικτών του.Κράτησε τη νίκη
Στο δεύτερο μέρος η Γουεστ Χαμ ανέβασε ρυθμούς και κυνήγησε την ισοφάριση. Πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασε κοντά στο γκολ με κεφαλιά του Ντα Κόστα. Ωστόσο, η Σίτι ήταν εκείνη που είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες με σημαντικότερη το δοκάρι του Μπαλοτέλι στο 55`. Οι Πολίτες διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους και πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 35ης αγωνιστικής:Σάββατο (30/04)
Μπλάκμπερν - Μπόλτον: 1-0 (20` Ολσον)
Μπλάκπουλ - Στόουκ Σίτι: 0-0
Σάντερλαντ - Φούλαμ: 0-3 (33` Κακούτα, 61`, 73` Ντέιβις)
Γουέστ Μπρομ - Αστον Βίλα: 2-1 (60` Οντεμγιουίγνκι, 84` Μουλούμπου - 5` αυτ. Μέιτε)
Γουίγκαν - Εβερτον: 1-1 (21` Εν Ζόγκμπια - 81` Μπέινς πεν.)
Τσέλσι - Τότεναμ: 2-1 (45` Λάμπαρντ, 89` Καλού - 19` Σάντρο)Kυριακή (01/05)
Λίβερπουλ - Νιούκαστλ: 3-0 (10` Ροντρίγκεζ, 59`πέν. Κάουτ, 65` Σουάρεζ)
Μπέρμιγχαμ - Γουλβς: 1-1 (27` Λάρσον - 7`πέν. Φλέτσερ)
Αρσεναλ - Μάντσεστερ Γ. 1-0 (56` Ράμσεϊ)
Μάντσεστερ Σ. - Γουέστ Χαμ 2-1 (10` Ντε Γιονγκ, 15` Ζαμπαλέτα - 33` Μπα)