Εφτάψυχη η Αρσεναλ, νίκησε &ελπίζει!

18:06 1/5/2011 - Πηγή: Sport.gr
Σπουδαία νίκη στο μεγάλο ντέρμπι της 35ης αγωνιστικής στην Premier League πέτυχε η ’ρσεναλ η οποία επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0 στο Emirates και έτσι βροντοφώναξε "παρών" στην υπόθεση τίτλος. Χρυσός σκόρερ για τους κανονιέρηδες ο Ράμσεϊ στο 56`. Λονδρέζικη κυριαρχία
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και, όπως αναμενόταν, κυνήγησαν το γκολ από το πρώτο λεπτό.
Ήλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης και προκάλεσαν... πονοκέφαλο στον Φαν ντερ Σαρ με τις επελάσεις τους. Ωστόσο, η κυριαρχία τους στο α` μέρος δεν μεταφράστηκε σε γκολ.Συγκεκριμένα, οι κανονιέρηδες σπατάλησαν δύο κλασικές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Γουίλσιρ (3`) και Γουόλκοτ (8`). Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν αμυντικογενή προσανατολισμό. Έδωσαν χώρους στην ’ρσεναλ και περιορίστηκαν σε αντεπιθέσεις.Τη λύση ο Ράμσεϊ
Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι έγινε πιο ισορροπημένο. Η Γιουνάιτεντ ανέβασε ρυθμούς και βρέθηκε κοντά στο γκολ με εκτέλεση φάουλ του Ρούνεϊ. Ωστόσο, η ’ρσεναλ συνέχισε να πιέζει και οι προσπάθειές της απέδωσαν καρπούς στο 56`, όταν ο Φαν Πέρσι διείσδυσε από τα δεξιά και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Ράμσεϊ, ο οποίος έγραψε το 1-0 με πλασέ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 35ης αγωνιστικής:

Σάββατο (30/04)
Μπλάκμπερν - Μπόλτον: 1-0 (20` Ολσον)
Μπλάκπουλ - Στόουκ Σίτι: 0-0
Σάντερλαντ - Φούλαμ: 0-3 (33` Κακούτα, 61`, 73` Ντέιβις)
Γουέστ Μπρομ - Αστον Βίλα: 2-1 (60` Οντεμγιουίγνκι, 84` Μουλούμπου - 5` αυτ. Μέιτε)
Γουίγκαν - Εβερτον: 1-1 (21` Εν Ζόγκμπια - 81` Μπέινς πεν.)
Τσέλσι - Τότεναμ: 2-1 (45` Λάμπαρντ, 89` Καλού - 19` Σάντρο)Kυριακή (01/05)
Λίβερπουλ - Νιούκαστλ: 3-0 (10` Ροντρίγκεζ, 59`πέν. Κάουτ, 65` Σουάρεζ)
Μπέρμιγχαμ - Γουλβς: 1-1 (27` Λάρσον - 7`πέν. Φλέτσερ)
Αρσεναλ - Μάντσεστερ Γ. 1-0 (56` Ράμσεϊ)
18:10GR  Μάντσεστερ Σ. - Γουέστ Χαμ