Aπτόητος &νικητής ο Βόλος, 3-0 τη Ντιφερντάνζ!

Το καθήκον του απέναντι στην κατώτερη Ντιφερντάνζ έκανε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος - στη σκιά της καταδικαστικής απόφασης που τον ρίχνει στη Β` Εθνική - πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε, νικώντας με σκορ 3-0 την ομάδα του Λουξεμβούργου. Τα γκολ για τους βολιώτες πέτυχαν ο Σκέμπρι στο 66`, ο Ακόστα στο 71` και ο Σολάκης στο 90`. Απόλυτος κυρίαρχος ο Βόλος που δημιούργησε
αρκετές φάσεις και απειλήθηκε ελάχιστα. Εδαφική υπεροχή για ΒόλοΟ Ολυμπιακός Βόλου ξεκίνησε ορεξάτος και επέβαλε από το πρώτο λεπτό τον δικό του ρυθμό στην αναμέτρηση. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν φανερά ανώτερος από τη Ντιφερντάνζ τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιρόνου. Οι παίκτες του Χάβι Γκραθία άλλαζαν με άνεση τη μπάλα και δημιούργησαν αρκετές καταστάσεις μπροστά από την εστία του Βέμπερ ενώ απεναντίας δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.Χαμένες ευκαιρίεςΤο πρώτο δεκάλεπτο στερείτο κάποιας μεγάλης φάσης, ωστόσο ο Βόλος κέρδιζε συνεχώς έδαφος και αυτοπεποίθηση και έτσι οι ευκαιρίες δεν άργησαν να έρθουν. Συγκεκριμένα, στο 14` οι ερυθρόλευκοι άγγιξαν το 1-0, όταν ο Μόνχε με έξυπνη κάθετη μπαλιά στο κέντρο της άμυνας της Ντιφερντάνζ βρήκε τον Σκέμπρι, το πλασέ του Μαλτέζου έφυγε λίγο άουτ.  Ακόμη, οι βολιώτες απείλησαν με πολλά μακρινά σουτ, ενώ η Ντιφερντάνζ, η οποία ανέβηκε για ένα δεκάλεπτο (20` με 30`) είχε δύο καλές στιγμές με κεφαλιά (19`) και σουτ (23`) του Καρόν.Ίδιο σκηνικόΟ Ολυμπιακός Βόλου μπήκε με τις ίδιες βλέψεις στο δεύτερο 45λεπτο και κυριάρχησε στο αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να μετατρέψει σε γκολ την αδιαμφισβήτητη υπεροχή του καθότι ο Μαρτίν δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα τόσο με σουτ στο 51` όσο και με πλασέ ύστερα σπό πάσα του Μπρέσκα στο 57`. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι ερυθρόλευκοι παραλίγο να δεχτούν γκολ στο 53`, όταν ο Φρανζονί ολομόναχος από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.Γκολ με υπογραφή ΣκέμπριΤα λεπτά κυλούσαν και ο Ολυμπιακός Βόλου έδειχνε να μην μπορεί να σκοράρει. Ωστόσο, κάπου εκεί ήρθε η... λύτρωση για τη θεσσαλική ομάδα, που πέτυχε το πολυπόθητο γκολ με τον Σκέμπρι. Ο Μαλτέζος, μετά από πάσα του Ρόκα στον κενό χώρο, μπήκε μέσα στην περιοχή, πέρασε τον αμυντικό της Ντιφερντάνζ και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ.Σκορ πρόκρισης με ΑκόσταΟ Βόλος στη συνέχεια πήρε... φόρα και μέσα σε ένα πεντάλεπτο πέτυχε και δεύτερο γκολ που ουσιαστικά τον στέλνει με το ενάμιση πόδι στα πλέι οφ του Europa League. Συγκεκριμένα, στο 71` ο Ακόστα με σουτ από την μεγάλη περιοχή έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στον Ολυμπιακό Βόλου, σφραγίζοντας παράλληλα τη δεύτερη συνεχόμενη ευρωπαϊκή εκτός έδρας νίκη της θεσσαλικής ομάδας! Κερασάκι στην τούρτα το γκολ του Σολάκη στο 90` με προβολή ύστερα απο σέντρα του Μόνχε.