1-3: Με οδηγό τον Μπεργκ!

Με κορυφαίο τον Μάρκους Μπεργκ, που πέτυχε ένα γκολ κι έδωσε δύο ασίστ και άξιους συμπαραστάτες τους Νάνο (1 ασίστ, μέσα και σ' ένα ακόμη γκολ), Κλωναρίδη (άνοιξε το σκορ) και Ατζαγκούν (έδωσε το προβάδισμα μετά την ισοφάριση της Βέροιας), ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα (3-1) από την έδρα της Βασίλισσας του Βορρά και μείωσε στον πόντο από τον τρίτο Ατρόμητο...Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του αγωνα στην Βέροια
με τον Παναθηναϊκό να ανοίγει γρήγορα το σκορ, αλλά την Βασίλισσα να απαντάει άμεσα και να ισοφαρίζει, αν και οι πράσινοι ήταν καλύτεροι και αφού έχασαν κάποιες ευκαιρίες πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 2-1.Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Πριν καν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό, από κάθετη πάσα του Κουτρουμπή στον Μπεργκ, ο Σουηδός έσπασε την μπάλα αριστερά για τον επερχόμενο Κλωναρίδη, ο οποίος με προβολή έβαλε μπροστά στο σκορ το Τριφύλλι. Με τη σέντρα, η Βέροια λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, όταν ο Αμαραντίδης έκανε τη σέντρα με τον Μπεν και τον Γεωργιάδη να μπερδεύονται και να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για το 1-1.Η Βασίλισσα του Βορρά τελικά έφτασε στην ισοφάριση με αμφισβητούμενο πέναλτι στο 10ο λεπτό, το οποίο κέρδισε ο Βέρτζος από τον Καπίνο, κι ενώ νωρίτερα ο γκολκίπερ των πρασίνων είχε αποκρούει το σουτ του Μπεν. Ο Μπεν, λοιπόν, ευστόχησε από την άσπρη βούλα ισοφαρίζοντας το παιχνίδι για τους γηπεδούχους του Ντόστανιτς.Οι πράσινοι πήραν τα ηνία του αγώνα και έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε και πάλι μπροστά στο σκορ. Στο 14' ο Νάνο εκτέλεσε φάουλ από τα πλάγια, με τον Καντιμοίρη να αποκρούει με δυσκολία, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μπεργκ βρέθηκε σε θέση βολής και προσπάθησε να "κρεμάσει" τον τερματοφύλακα της Βέροιας, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.Η Βέροια απείλησε στο 23' με τον Μπεν που μπήκε από τα αριστερά, αλλά σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Καπίνο, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ζέκα να απειλήσει για τον Παναθηναϊκό, προσπαθώντας να περάσει τη μπάλα πάνω από τον Καντιμοίρη, αλλά ο γκολκίπερ της Βέροιας έκανε ένα βήμα προς τα πίσω και την... καπάκωσε!Ο Παναθηναϊκός έφτασε τελικά στο 2-1 στο 34ο λεπτό, με εξαιρετικό γκολ, ύστερα από συνεργασία των Νάνο-Μπεργκ-Ατζαγκούν. Ο Πορτογάλος έβγαλε τη σέντρα, ο Σουηδός με το κεφάλι έστρωσε στον επερχόμενο Νιγηριανό, ο οποίος με σουτ στην κίνηση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καντιμοίρη δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στο Τριφύλλι, που είχε 8 τελικές (οι 7 εντός εστίας), έναντι 4 της Βέροιας (οι 2 στον στόχο) και κατοχή 61%-39% στο πρώτο ημίχρονο...Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Βέροια να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση στο 51', όταν μετά από την πρώτη κεφαλιά του Τραπ, ο Μπεν βλέποντας τους αμυντικούς και τον Καπίνο να μην συνεννοούνται επιχείρησε να το εκμεταλλευτεί και με κεφαλιά τσίμπησε την μπάλα απ' τον Καπίνο, αλλά ο Μαρινάκης απομάκρυνε τον κίνδυνο για τον Παναθηναϊκό. Δύο λεπτά αργότερα "απάντησαν" οι πράσινοι, ύστερα από φάουλ του Νάνο, ο Μπεργκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ρισβάνης με δεύτερη από απόσταση μισού μέτρου έστειλε την μπάλα άουτ!Το Τριφύλλι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 63', όταν ο Ατζαγκούν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπεργκ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Καντιμοίρη. Ωστόσο, ο Σουηδός βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα πέντε λεπτά αργότερα κάνοντας το 3-1 για τον Παναθηναϊκό. Ο Πράνιτς έκανε το δυνατό σουτ, ο Καντιμοίρης απέκρουσε, με το Νάνο που έγινε κάτοχος της μπαλας να τη στρώνει στον Μπέργκ, που με πλασέ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.Βέροια (Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Αμαραντίδης, Τράπ, Βέρτζος, Γεωργιάδης, Αποστολόπουλος (62' Καλτσάς), Μπάρμπας, Όστοιτς, Ζεζίνιο (62' Γκονζάλβες), Μπαργκάν (80' Κομόλοφ), Μπεν.Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Καπίνο, Μαρινάκης, Ρισβάνης, Κουτρουμπής, Νάνο, Λαγός, Πράνιτς, Ζέκα, Ατζαγκούν (67' Μπαϊράμι), Κλωναρίδης (77' Καρέλης), Μπεργκ (88' Δώνης).