Με σούπερ Ετό η Τσέλσι, 3-1 την Μάντσεστερ Γ.

Με πρωταγωνιστή τον Σάμουελ Ετό, που πέτυχε χατ τρικ, η Τσέλσι επικράτησε εύκολα με 3-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Stamford Bridge, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Premier League. Με 10 παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι, λόγω αποβολής του Βίντιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και απείλησαν μόλις στο 2', με τον Τσεχ να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Γιανγκ. Η ομάδα του Μόγες είχε την υπεροχή στην συνέχεια, ωστόσο
το συγκρότημα του Μουρίνιο ήταν αυτό που κατάφερε στο 17' να ανοίξει το σκορ. Μετά από εξαιρετική ενέργεια και σουτ του Ετό, η μπάλα κόντραρε στον Κάρικ και κατέληξε στα δίχτυα του Ντε Χέα, για το 1-0 της Τσέλσι.Παρά το σοκ του 1-0, η Γιουνάιτεντ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 38' έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από παράλληλη πάσα του Γιανουζάι, ο Γουέλμπεκ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσεχ!Οι λονδρέζοι ανέβασαν την απόδοση τους μετά το 40' και στο 42' απάντησαν στην ευκαιρία του Γουέλμπεκ, όταν μετά από σέντρα του Ετό, το γυριστό του Οσκαρ από κοντά πέρασε άουτ.Τελικά, οι μπλε πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 2-0, αφού στο 45' ο Ετό σκόραρε από κοντά, μετά από παράλληλη πάσα του Κέιχιλ και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον αγώνα.Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 49' "κλείδωσαν" το τρίποντο. Μετά από κόρνερ του Γουίλιαν, ο Ντε Χέα απέκρουσε την κεφαλιά του Κέιχιλ, αλλά στην επαναφορά ο Ετό έκανε το 3-0, πετυχαίνοντας χατ τρικ!Με την ψυχολογία στο ναδίρ, το μόνο που κατάφερε στην συνέχεια η Γιουνάιτεντ ήταν να μειώσει στο τελικό 1-3, με τον Ερνάντες να σκοράρει, μετά από συνδυασμό των Γουέλμπεκ - Τζόουνς.Οι Κόκκινοι Διάβολοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Βίντιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα, για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Αζάρ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής:Σάββατο (18/1)Σάντερλαντ - Σαουθάμπτον 2-2 (32' Μπορίνι, 71' Τζόνσον - 4' Ροντρίγκες, 31' Λόβρεν)Γουέστ Χαμ - Νιούκαστλ 1-3 (45'+2' αυτ. Γουίλιαμσον - 16', 90'+5' Καμπάγ, 33' Ρεμί)Νόριτς Σίτι - Χαλ Σίτι 1-0 (87' Μπένετ)Μάντσεστερ Σ. - Κάρντιφ Σίτι 4-2 (14' Ντζέκο, 33' Νάβας, 76' Τουρέ, 79' Αγκουέρο - 29' Νουν, 90'+3' Κάμπελ)Κρίσταλ Πάλας - Στόουκ Σίτι 1-0 (51' Πάντσιον)Αρσεναλ - Φούλαμ 2-0 (57', 62' Καθόρλα)Λίβερπουλ - Αστον Βίλα 2-2 (45'+2' Στάριντζ, 53' πέν. Τζέραρντ - 25' Βάιμαν, 36' Μπεντέκε)Κυριακή (19/1)Σουόνσι Σίτι - Τότεναμ 1-3 (78' Μπόνι - 35', 71' Αντεμπαγιόρ, 54' αυτ. Τσίκο)Τσέλσι - Μάντσεστερ Γ. 3-1 (17', 45', 49' Ετό - 78' Ερνάντες)Δευτέρα (20/1)22:00 Γουέστ Μπρομ - Εβερτον