Σπουδαία νίκη για Εργοτέλη

Ο Εργοτέλης πήρε δύσκολα μια πολύ σημαντική νίκη επί του ΟΦΗ με 3-2 για την 23η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Ο Εργοτέλης έπαιζε με 10 παίκτες από το 23ο λεπτό λόγω αποβολής του Σάββα Γκέντσογλου. Μποέ Καν (23’), Τζίλας(31’) και Γκοργκς (36’) τα γκολ για τους γηπεδούχους. Μείωσε με τους Μακρή (33’) και Μερεμπασβίλι (68’) ο ΟΦΗ πουέχασε φοβερές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο -τουλάχιστον για το «χ- κυρίως με τα

δοκάρια των Κουτσιανικούλη και Κάλαϊτζιτς.

Στην 15η θέση της βαθμολογίας ο Εργοτέλης, με 21 βαθμούς (και ματς λιγότερο, αφού εκκρεμεί το ματς με τον Πανιώνιο) ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στην 17η με 13 (σε εκκρεμότητα η απόφαση για τους 10 βαθμούς που του έχουν αφαιρεθεί.

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Σαράνοφ, Τζανακάκης, Γκορκς, Λουβιόν, Λυκογιάννης, Γκέντσογλου, Μπόε-Καν, Γιουσούφ (42’ Κοζορώνης), Καλέ (61’ Χαντί), Ούλα, Τζίλας (77’ Σολάρι).

ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Λορία, Δαμιανάκης, Μονιάκης (39’ Μαραθιανός), Κουτσιανικούλης, Ροβίθης (57’ Τζορτζ), Κάλαϊτζιτς, Λαμπρόπουλος, Μερεμπασβίλι, Μπολάκης, Φαζός, Μακρής.