Έτοιμος για τον τίτλο ο Τζόκοβιτς

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έδειξε στο παιχνίδι με τον Μπέρντιχ, ότι είναι έτοιμος να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Αυστραλιανό Όπεν!

Το Νο.1 στον κόσμο έκανε επιβλητική εμφάνιση απέναντι στον Τόμας Μπέρντιχ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του πρώτο Grand Slam με τη νίκη του με 3-1 σετ (6-1, 4-6, 6-1, 6-4).

Παρόλο που προερχόταν από τον μαραθώνιο απέναντι στον Στάνισλας Βαβρίνκα ο Νόλε φάνηκε φρέσκος από την αρχή του ματς και τα βρήκε σκούρα μόνο στο δεύτερο σετ. Ο αντίπαλός του, από την άλλη, για άλλη μια φορά δεν κατάφερε να κάνει το άλμα σε ένα Major και να αποδείξει ότι έχει τα φόντα να χτυπήσει την τοπ τετράδα. Ισοφάρισε τα σετ σε 1-1, όμως στη συνέχεια δεν άντεξε στην ανωτερότητα του Σέρβου.