Τον «πάτησε» και έκανε το πρώτο βήμα!

20:15 3/5/2019 - Πηγή: In.gr

Ανώτερος και στα τρία σετ ο Ολυμπιακός και με τρομερούς Σμιτ και Ραουβέρντινκ, επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Κυπελλούχου ΠΑΟΚ και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος για δεύτερη διαδοχική χρονιά. Οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την πρώτη στιγμή,

ο Δικέφαλος ήταν ανταγωνιστικός αλλά στην ουσία ποτέ δεν κατάφερε να προκαλέσει προβλήματα στην ομάδα του Μπενίτεθ.

Ο Αλεξίεφ, εκ των μεγάλων απόντων του ημιτελικού του Κυπέλλου, ήταν παρών, ο κόσμος στις κερκίδες του Μελίνα Μερκούρη επίσης, και οι πρωταθλητές με συγκέντρωση και πείσμα ως το τέλος έφτασαν σε μια δίκαιη επικράτηση απέναντι στους Θεσσαλονικείς που αντιμετώπισαν τρομερό πρόβλημα στη διαγώνιο, με τον Κλάπβαικ να είναι εκτός ματς.

Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο. Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ πίεσε στο σερβίς προσπαθώντας να χαλάσει την υποδοχή του Ολυμπιακού, όμως οι Πειραιώτες έβρισκαν συνεχώς λύσεις.

Αμφίρροπο το πρώτο σετ, μέχρι το 3-0 σερί του Ολυμπιακού σε κρίσιμο σημείο του σετ (17-14). Λίγο αργότερα ο Ράουβερντινκ με άσσο έγραψε το 20-16, με τον ΠΑΟΚ να μην παραδίδεται, το σκορ να πηγαίνει στο 22-18, με τον Ραουβέρντινκ να «καθαρίζει» για την ομάδα του (25-22).

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με τρεις (1-4) με τον Ολυμπιακό να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (5-5) με άσσο του Τερβαπόρτι. Από το 11-10 το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια, σύντομα έγινε το 16-12, και με σωστές επιλογές και «καυτό» Ραουβέρντινκ (8/12 επιθέσεις εκείνη την στιγμή) έκαναν το 2-0.

Στο τρίτο σετ, καμία ομάδα δεν ξέφυγε στο σκορ μέχρι και το 7-5 μετά από πάιπ του Ράουβερντινκ. Ο Ολυμπιακός εν συνεχεία έκανε το 3-0 και πήγε το ματς στο 13-10.Λίγο αργότερα ο εκ των διακριθέντων Γκάβι Σμιτ το σκορ πήγε στο 15-10.

Ο Δικέφαλος του Βορρά αναζήτησε λύσεις από τον πρώτο χρόνο, ενώ στα τελευταία λεπτά ανέβασε κάπως την απόδοσή του και ο Κλάπβαικ, χωρίς να αλλάξει κάτι δραματικά.

Ο Ανδρεάδης έκανε το 19-16 μετά από πρώτο χρόνο. Ο Αλεξίεφ με μπλοκ διαμόρφωσε το 22-21. Με λάθος του Κλαπβάικ το σκορ έγινε 23-21. Και ο Σμιτ πήγε στο σερβίς όπου με δύο συνεχόμενους άσσους έκανε το και 24-21 και το 25-21 για το 3-0 του Ολυμπιακού!

Τα σετ: 25-22 (27′), 25-22 (28′), 25-21 (28′)