Βήμα πλέι οφ ο Άρης (75-61)

Βήμα πλέι οφ και εύκολα μάλιστα (75-59) έκανε στο Παλέ ο Άρης παρά το σοκ της αποχώρησης του Αθηναίου του σκόρερ του. Ο Άρης με την σκληρή του άμυνα έκανε περίπατο τελικά με τον ουραγό Πανελευσινιακό σε ένα ματς που το φοβήθηκε στην αρχή της εβδομάδας με τις εξελίξεις που είχαμε και το πρόβλημα στην επίθεση και με το άγχος και την πίεση και απέναντι επίσης σε μια ομάδα που έπαιζε και παίζει την υπαρξή της. Τελικά

ο Άρης ήταν σοβαρός και από την αρχή καθάρισε το ματς με τρομερή άμυνα και με αποκάλυψη επιθετικά τον Ασημακόπουλο με τα τριποντά του.

Ετσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης είναι σε τροχιά πλέι οφ ενώ από την άλλη πλευρά ο Πανελευσινιακός παραμένει σε δύσκολη θέση και το χειρότερο είναι ότι δείχνει ότι έχει μεγάλο πρόβλημα ενέργειας και σκορ και το μόνο ευχάριστο γι αυτόν είναι ότι έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει ο λιθουανός Ούζας ππυ έπαιζε το δευτερό του παιχνίδι. Ο Άρης καθάρισε το ματς με ένα τρομερό επτάλεπτο στην 2η περίοδο όταν έκανε το 17-15 σε 35-17 με ένα τρομερό 18-2 με την άμυνα και 4τρ (2 Ασημακόπουλος και από ένα Γκίκας-Μποχωρίδης). Η Ελευσίνα πάντως με 2τρ του Ούζας μείωσε 40-37 στο 24' αλλά ο Άρης με ένα 11-0 έκανε το 51-37 και μετά περίπατο (58-49,65-50 κτλ) με την Ελευσίνα στην 2η και 4η περίοδο να μένει κάτω από τους 10π(σκόραρε απλά στο τέλος τους 14). Αποκάλυψη και ο νεαρός Λαρετζάκης που πήρε χρόνο, πολλές δουλειές από τον Βεζένκοφ.

Δεκάλεπτα: 17-15,35-24,58-47,75-61
Τρίποντα: 8/21-7/25
Ριμπάουντς: 40-37
Λάθη: 11-14

ΑΡΗΣ(Μίνιτς):Μποχωρίδης 6,Πελεκάνος 6,Γκίκας 9,Ασημακόπουλος 16(4/4τρ,7ρ), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2,Λαρετζάκης 14(5/8δ,1/3τρ), Βεζένκοφ 8(2/6σ,9ρ,5ας), Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 8(4ας)
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ(Σκαραφίγκας):Νίκου,Παπαμακάριος 5,Κάιλς 13(2/9σ), Δημάκος, Τζόουνς, Φαγέ 6(2/8σ,12ρ), Φίσερ 2,Μελισσαράτος 8,Τέρνερ 7,Ούζας 12,Μάντζαρης 8