Τρομερή «πράσινη» ανατροπή...με το «ραβδάκι» του Πασκουάλ

Στην πρώτη του παρουσία στον πάγκο του Παναθηναϊκού Superfoods, ο Τσάβι Πασκουάλ τον οδήγησε σε μια τρομερή ανατροπή, και σε μια σπουδαία νίκη με 84-83 μέσα στην «Brose Arena» επί της εξαιρετικής Μπάμπεργκ, δείχνοντας πίστη και μην αφήνοντας το παιχνίδι στην τύχη του όταν οι Γερμανοί βρέθηκαν στο +10 (83-73) στο 3'07'' πριν το τέλος με καλάθι του Τάις. Από το τάιμ άουτ του Καταλανού και μετά, οι «πράσινοι» έπιασαν ένα απίστευτο τρίλεπτο, τρέχοντας ένα συνολικό σερί

11-0, και με καλάθι του Νικ Καλάθη στα 3,2'' πριν το τέλος «έκλεψαν» ουσιαστικά τη νίκη από την απόλυτα αιφνιδιασμένη Μπάμπεργκ, φτάνοντας τις 2 νίκες στις τρεις πρώτες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods, παρουσίασε αρκετά σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι του, πιάνοντας ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, και δεχόμενος ένα σερί 15-0 από τους Γερμανούς στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, μένοντας σταθερά πίσω στο σκορ, παρά την αναλαμπή του, όταν και ισοφάρισε σε 60-60 στο 29'. Ωστόσο, η ηρεμία που έφερνε στο παιχνίδι η παρουσία του Πασκουάλ, και το τρομερό ξέσπασμα στα τελευταία τρία λεπτά, το στέλνουν στο να αντιμετωπίσει την Παρασκευή (28/10) στο ΟΑΚΑ τον Ερυθρό Αστέρα με θετικό πρόσημο. Οι «πράσινοι» είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, και δυο στις παρυφές του δέκα, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο εξαιρετικός Κει Σι Ρίβερς με 18 πόντους (3/3 βολές, 3/7 δίποντα, 3/5 τριπ.), με τον Νικ Καλάθη να κάνει «μαγικό» παιχνίδι, έχοντας εκτός από το νικητήριο καλάθι, 13 πόντους (2/2 βολές, 4/6 δίποντα, 1/4 τριπ.), 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Το καλύτερο του φετινό παιχνίδι πραγματοποίησε ο Τζέιμς Φελντέιν με 16 πόντους (4/6 τριπ.) , ενώ ο Τζέιμς Γκιστ είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι, ο τρομερός Νίκολο Μέλι είχε 17 πόντους (4/4 τριπ.) με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να κάνει φοβερή ζημία με 16 πόντους (6/9 δίποντα), διασπώντας αρκετές φορές με συνεχόμενα ντράιβ την άμυνα του Παναθηναϊκού. Εξαιρετικός ήταν και ο Νίκος Ζήσης με 13 πόντους (1/2 βολές, 4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ασίστ).

Το παιχνίδι

Η πρώτη πεντάδα που έριξε στο παρκέ ο Τσάβι Πασκουάλ ως προπονητής του Παναθηναϊκού ήταν οι Καλάθης, Φελντέιν, Νίκολς, Σίνγκλεντον και Γκιστ, βρίσκοντας απέναντι του τους Ζήση, Κοζέρ, Μίλερ, Μέλι και Ραντόσεβιτς.

Οι Καλάθης και Φελντέιν ξεκίνησαν με διάθεση το παιχνίδι, και με τον πρώτο να δημιουργεί και τον δεύτερο να καρφώνει εις διπλούν, και να ευστοχεί και σε τρίποντο γράφοντας 7 γρήγορους πόντους, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 9-10, απαντώντας στα τρίποντα των Γερμανών. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Γκιστ, δεσπόζοντας σε επίθεση και άμυνα (2 ριμπ. και 2 κοψίματα), με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει την διαφορά ως και το +8 (9-17) στο 7’, με τον Μέλι να είναι ο μοναδικός με απαντήσεις από τους γηπεδούχους (12-17 με 2/2 τριπ.). Η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με 15-20 με τον Μέλι να προσθέτει ακόμα ένα μακρινό σουτ (3/3) και την Μπάμπεργκ να έχει 4/6 τρίποντα, αλλά και 1/12 δίποντα. Ο Καλάθης από την πλευρά του είχε 4 πόντους με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι Γερμανοί διεύρυναν το σερί που ξεκίνησε ο Μέλι, και με ένα 10-0 με συνεχόμενα καλάθια του Στρέλνιεκς τους έδωσε το πρώτο προβάδισμα (22-20), κρούοντας το καμπανάκι στον Πασκουάλ. Ο Ρίβερς με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε και πάλι ένα μικρό προβάδισμα στην Ελληνική ομάδα (22-28), για να απαντήσουν και πάλι οι γηπεδούχοι με μακρινό σουτ, και συγκεκριμένα με τον Λο, μειώνοντας σε 27-28 και έχοντας 6/9 τρίποντα. Ωστόσο οι Ρίβερς και Φελντέιν είχε μεγάλα κέφια, και έτσι με νέο τρίποντο του Δομινικανού γκαρντ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι με +8 (31-39) στο 18’, έχοντας 6/11 τρίποντα σε αυτό το χρονικό σημείο. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 37-42 με τους «πράσινους» να έχουν 7/15 τρίποντα και 9 ασίστ (6 ο Καλάθης), έχοντας ωστόσο σε μέτριο βράδυ τον Μπουρούση.

Ο Σίνγκλεντον συντήρησε την διαφορά στο +4 (39-44) με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με αυτό το καλάθι να είναι το μοναδικό «πράσινο» για πέντε αγωνιστικά λεπτά, με το συγκρότημα του Αντρέα Τρινκιέρι με μπροστάρηδες τους Ζήση (7 συνεχόμενους πόντους) και Στέλνιεκς (καλάθια με συνεχόμενα ντράιβ) ώθησαν την ομάδα του σε ένα τρομερό σερί 15-0, δίνοντας της το προβάδισμα με +10 (54-44) στο 24’, σημείο που ο Παναθηναϊκός φαινόταν έξω από τα νερά του. Ο Ρίβερς με τρίποντο στο 4’33΄΄ έδωσε ανάσα στην Ελληνική ομάδα (54-47) η οποία μέσα από την εξαιρετική της άμυνα σε εκείνο το σημείο, και τον Μπουρούση να μπαίνει στην εξίσωση, ισοφάρισε σε 60-60 με τρίποντο του Καρδιτσιώτη σέντερ στο 29’, με την περίοδο να κλείνει με 63-62 για τους γηπεδούχους. Ο Παναθηναϊκός στην 3η περίοδο είχε 2/7 τρίποντο.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι θέλησε να «καθαρίσει» το παιχνίδι με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, και έτσι με καλάθια των Ζήση και Κοζέρ ανέβασαν την διαφορά στο +9 (73-66) στο 33’, με την Τάις στο 3’07’’ πριν το τέλος, να δείχνει να καθαρίζει τη νίκη για την ομάδα του γράφοντας το 83-73. Από το τάιμ άουτ του Πασκουάλ και μετά, η Μπάμπεργκ δεν ξανά σκόραρε, ο Παναθηναϊκός της έκανε δύσκολη τη ζωή, με την ενέργεια και την επιθετική του άμυνα, και έτσι μείωσε άμεσα με δυο γκολ-φάουλ (Ρίβερς και Γκιστ) σε 83-79, με τον Φελντέιν με τρίποντο να μειώνει ακόμα περισσότερο (83-82) στο 1’31’’. Από εκεί και πέρα, και οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες, με τους διαιτητές να δίνουν μια αμφιλεγόμενη μπάλα στους Γερμανούς στα 54’’, με τον Καλάθη να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχη προσπάθεια του Ρίβερς, και με ταμπλό να σκοράρει στα 3,2’’ πριν το τέλος, γράφοντας το 83-84. Ο Μίλερ αστόχησε στο τελευταίο σουτ, και έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-42, 63-62, 83-84

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 7 (1), Μέλι 17 (4), Ζήσης 13 (1/2 τριπ., 6 ασίστ), Ταις 4 (7 ριμπ.), Λο 6 (1), Στρέλνιεκς 16 (1), Βερεμένκο 2, Μίλλερ 12 (2), Χέκμαν 3 (1), Ραντόσεβιτς 3.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλεντον 9 (2), Νίκολς 1, Ρίβερς 18 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 5, Φελντέιν 16 (4), Γκίστ 10, Μπουρούσης 9 (1), Καλάθης 13 (1/4 τριπ.μ 11 ριμπ., 9 ασίστ).