Το... τρίτο ημίχρονο της Α1

Πολύ σημαντική ήταν η 24η αγωνιστική της Α 1 καθώς ανήκει στον Πανελευσινιακό και ξεκαθάρισε την μάχη των πλέι οφ και της ουράς. Καθώς η τετράδα δεν αλλάζει (ΠΑΟ, Ολυμπιακός, Πανιώνιος, ΠΑΟΚ) και Άρης, Απόλλων Π και ΚΑΟΔ εξασφάλισαν τα πλέι οφ πλην απίθανης περιπτωσης από τους Κολοσσό(σώθηκε και οριστικά),

Τρίκαλα και ΑΓΟΡ(ο χαμένος). Στην ουρά ο Πανελευσινιακός έχοντας όλες(και την τριπλή)ισοβαθμία, πρέπει για να μην σωθεί να κάνει 2 ήττες στα 2 τελευταία ματς και να κερδίσουν τα δικά τους Ίκαρος και Ηλυσιακός μετά το Πάσχα(έχουμε διακοπή στην Α 1)! Που είναι πλέον ουσιαστικά στην Α2

Στην Πυλαία ο Παναθηναϊκός είχε διάθεση με Ούκιτς-Διαμαντίδη(από 10π) στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ πάλευε σε ένα ματς γοήτρου και πήγε την διαφορά με τον Λάσμε(20π) στους 22π για να χαλαρώσει στο τέλος και να κερδίσει εύκολα στην πρόβα ΣΕΦ(ευρωλίγκα)

Ο Ολυμπιακός επίσης με πρόβα πριν το Κλάσικο ξεκούρασε και τον Σπανούλη και κέρδισε Κόλινς (14π) και Καββαδά(10π) εν όψει της συνέχειας νικώντας στο τέλος σχετικά εύκολα με 83-71 τον μαχητικό ΚΑΟΔ που προβλημάτισε τον πρωταθλητή Ευρώπης στην περιφερειακή του άμυνα καθώς οι δραμινοί είχαν καυτή περιφέρεια με 29π του Μπράουν και 19 του Τζόουνς (και 0/11σ του Μάρκοβιτς)!

Στην Πάτρα ο Απόλλωνας του Βετούλα πήρε μεγάλη νίκη πλέι οφ! Καθώς αν και έχανε με 7-8π στην αρχή της 3ης περιόδου , έκανε ένα εντυπωσιακό 18-3 και τελικά κέρδισε με την άμυνα και εύκολα στο δεύτερο ημίχρονο με 75-67. Και έτσι σχεδόν εξασφάλισε τα πλέι οφ και χωρίς τελευταία τον σκόρερ της Μπολντς, ενώ η Κηφισιά λογικά κρατά την 5η θέση αλλά κρατάμε και τον προπονητή Παπαθεοδώρου που δήλωσε εύστοχα ότι "η ομάδα του όπως και οι άλλες που σώνονται και δεν έχουν σοβαρούς στόχους, δεν δείχνουν διάθεση". Ο Απόλλωνας έκλεψε μπάλες και σκόραρε στο ανοιχτό γήπεδο με πλουραλισμό και παίζοντας δυνατή άμυνα με τα ελληνόπουλα σε ρόλο κλειδί

Ο μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Πανελευσινιακός που με τρομερό τον Νίκου με 11ας, διέλυσε (20π από ημίχρονο) με 94-77 τα Τρίκαλα που όπως είπε και ο κόουτς Φλεβαράκης έκαναν το χειροτερό τους παιχνίδι αν και αδιάφορα μην ξεχνάμε. Ο Πανελευσινιακός είχε και σούπερ δίδυμο με Κάιλς(20)-Φαγέ (18). Ο Πανιώνιος με αποκάλυψη τον Αθανασούλα με 14π και 4/5τρ πέρασε σε ένα ματς θρίλερ με την άμυνα (δέχθηκε 7π στην 4η περίοδο) από τη Κρήτη και τον ΑΓΟΡ και ας ήταν αδιάφορος με 67-64. Η ομάδα της Κρήτης με 4/18τρ και άποντο τον Ράιτ(!) και με τον Γκάμπριελ στους 4π δεν είχε τύχη και ας κράτησε τον Μακόλουμ στους 8 με 1/6σ!

Ο Άρης εξασφάλισε τα πλέι οφ με ένα τρομερό δεκάλεπτο, το καλυτερό του φέτος. Και έδειξε ότι μπορεί να παίζει καλα και χωρίς τον σκόρερ Αθηναίου που πήγε στο Μιλάνο καθώς αξιοποιεί τον πάγκο. Ο Άρης μέσα στην Χαλκίδα με τον Ίκαρο να παιζει την παραμονή του,προηγήθηκε με 36-19 στο δεκάλεπτο(!) και ας έχει πρόβλημα στο σκορ, με σούπερ δίδυμο με Πελεκάνο (25)-Μποχωρίδη (19) και 4τρ του Βεζένκοφ και έκανε περίπατο. Ο Ίκαρος χωρίς άμυνα αποχαιρετά την κατηγορία παρά τους 20π τπυ Άσκα που ξύπνησε αργά. Στην Ρόδο ο Κολοσσός παρά τα 2/20τρ(!) με την άμυνα κέρδισε και εύκολα τον Ηλυσιακό που ήταν άστοχος και χωρίς πάγκο σε ένα ματς τελικό και επίσης όπως και ο Ίκαρος αποχαιρετά την κατηγορία με τα εύσημα στους ροδίτες στον Σμιθ(17π με 8/8δ και 14ρ) και τις καλές αλλαγές προ μηνός σχεδόν με τους Κακαρούδη και Πάντιτς και τον υπηρεασιακο τεχνικό Κουταλιανό μετά την φυγή Πρίφτη να κρατά την ομάδα όρθια