Τα αποτελέσματα του Eurocup (3η αγ.)

Η Νίζνι νίκησε εντός έδρας τη Μπουντούτσνοστ με 83-62, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία για τη δεύτερη ημέρα της 3ης αγωνιστικής στο Eurocup. Έτσι η ρωσική ομάδα διπλασίασε τις νίκες της στον ΣΤ’ όμιλο, όπου βρίσκεται και ο ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα (26-14 1η περίοδος, 47-36 ημίχρονο) και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του από τους Μαυροβούνιους (68-42 3η περίοδο), οι οποίοι υπέστησαν την δεύτερη τους στο θεσμό. Πρώτος σκόρερ

του αγώνα ο Σέμεν Αντόνοφ της Νίζνι με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βλάντιμιρ Μιχαίλοβιτς με 17 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Επιστροφή στις νίκες για Ιτούδη

Μετά την ήττα από την Ούνικς Καζάν με το εύστοχο τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης από τον Άντριου Γκάντλοκ όπου έδωσε τη νίκη στους Ρώσους, η Μπάνβιτ του Δημήτρη Ιτούδη επέστρεψε στις νίκες και επιβλήθηκε εύκολα με 85-61 της ΜΖΤ Σκόπια. Έτσι, η ομάδα του Έλληνα τεχνικού έκανε δύο τα επιτυχημένα αποτελέσματα στο Ζ’ όμιλο, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν δίχως νίκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα καταφέρνοντας να προηγηθούν με 22-17 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν προβλήματα στην επίθεση μην μπορώντας να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι των γηπεδούχων. Οι παίκτες της Μπάνβιτ το εκμεταλλεύτηκαν και με επιμέρους σκορ 23-11, πήγαν στα αποδυτήρια στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το +17 (45-28). Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι (62-45 3η περίοδος), με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να πλησιάσουν στο σκορ και τη διαφορά να διευρύνεται, για το τελικό 85-61.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σάμι Μέχια με 19 πόντους (6/8 δίπ., 1/1 τρίπ., 4/4 β.) και 8 ριμπάουντ σε 28’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Τσακ Ντέιβις με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Για την ΜΖΤ Σκόπια ξεχώρισε ο Γκιόργκι Σεκόφσκι με 13 πόντους (4/7 δίπ., 1/5 τρίπ., 2/5 β.) και 7 ριμπάουντ σε 27 λεπτά συμμετοχής.