ΠΑΟΚ | "Αυτοκτονία" ΠΑΟΚ

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Eurocup ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την ΤΕΝΤ Ανκάρα και παρά το γεγονός πως είχε σταθερό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και ηττήθηκε με 75-77, γνωρίζοντας έτσι την πρώτη του ήττα στον όμιλο.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ

να έχει ισχνό προβάδισμα (13-10). Από τα μέσα του δεκαλέπτου όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ανέβασαν στροφές και χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Μιχάλη Τσαϊρέλη η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια νούμερα (25-15), για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 12 πόντων μετά από καλάθι του Γιώργου Μπόγρη (31-19). Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Δικέφαλο να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο. Με Πέιν και Τσόχλα ο Δικέφαλος έφτασε στο +19 (40-21), ενώ λίγο αργότερα ο Αμερικανός εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους για το 46-26. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με σερί 0-6 χάρη σε Οζκάν και Τάκερ (46-32), όμως το πρώτο μέρος έκλεισε με βολές του Πέιν που έκανε το σκορ 48-32.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Σουντέρ μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και τρέχοντας σερί 0-10 μείωσαν μετά από καλάθι του Τάκερ σε 52-42. Ο Δικέφαλος όμως βρήκε πόντους από τον έμπειρο Κώστα Χαραλαμπίδη, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους ανέβασε τη διαφορά για το 59-44. Οι Τούρκοι αντεπιτέθηκαν όμως εκ νέου και χάρη σε καλάθια από Καντάν και Καβακλιόγλου έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -9 μετά από πολύ ώρα (61-52). Εφιαλτικά ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο για τους παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, οι οποίοι είδαν τους Τούρκους όχι μόνο να ισοφαρίζουν το σκορ (61-61 με Γκολούμποβιτς, αλλά έχασαν και το προβάδισμα μετά από συνεχόμενα καλάθια των Γκολούμποβιτς και Καβακλιόγλου που έκαναν το σκορ 61-67. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασαν και με Χαραλαμπίδη και Μπόγρη στο 39' ισοφάρισαν σε 69-69, όμως ο Τάκερ με επί μέρους 0-5 25 δεύτερα πριν το φινάλε έγραψε το 69-74. Ο Τσόχλας με τρίποντο μείωσε σε 72-74 20 δεύτερα πριν το τέλος, Ο Καντάν είχε 1/2 βολές, ενώ Μαργαρίτης και Χαραλαμπίδης αστόχησαν στη συνέχεια. Ο Βάλτερς με 2 βολές έβαλε τις βάσεις για νίκη της ομάδας του (72-77), με τον Κούπερ να μειώνει με τρίποντο σε 75-77, το οποίο ήταν και τελικό σκορ καθώς το τελευταίο σουτ του Αμερικανού του Δικεφάλου δε βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 48-32, 61-52, 72-77.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 4, Κούπερ 3(1), Χαραλαμπίδης 20(3), Τσόχλας 8(2), Βούτσεβιτς, Τσαϊρέλης 10, Δέδας, Μαργαρίτης 5(1), Καλλές 4, Μπόγρης 17, Κασελάκης 4.

ΤΕΝΤ Άνκαρα (Σουντέρ): Καβακλιόγου 7(1), Καντάν 11(1), Ερντενίζ 2, Πλίσνιτς 2, Βάλτερς 9(1), Γκολούμποβιτς 23, Τάκερ 19(3), Καμέρ, Οζκάν 4, Μπαϋγκούλ.