Τα αποτελέσματα

Για μία περίοδο (την 1η) άντεξε η Κάχα Λαμποράλ στον 2ο προημιτελικό εναντίον της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, χάνοντας με το βαρύ, 90-68! Οι Ρώσοι, έκαναν το 2-0 στη σειρά και ταξιδεύουν την επόμενη εβδομάδα στην Ισπανία για το μπρέικ και… την ξεκούραση!

Τα αποτελέσματα:
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Κάχα Λαμποράλ 90-68
Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι Τελ Αβιβ

Έκανε το λάθος… να προηγηθεί!

Με συνεχόμενα τρίποντα του Νοτσιόνι, Κουκ και Λάμπε, η Κάχα ξεκίνησε εντυπωσιακά στην Ρωσία

και προηγήθηκε 9-15 στο 5ο λεπτό. Με δίποντο του Κοζέρ, η διαφορά πήγε στην μέγιστη τιμή της (12-21 7’), με τους Ισπανούς να κλείνουν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 6 πόντους (20-26), προβληματίζοντας τους Ρώσους!

Στο 2ο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ… ξύπνησε και με κάρφωμα του Καούν ολοκλήρωσε ένα σερί 7-0, για το προσπέρασμα, 27-26! Η Κάχα αντέδρασε και με καλάθι και φάουλ του Σαν Εμετέριο στο 14’, προηγήθηκε και πάλι, 27-31. Η πρωτοπορία στο σκορ άλλαζε συνέχεια και ήταν η ώρα του Μίλος Τεόντοσιτς να κάνει αισθητή την παρουσία του στον αγώνα, όπου με τρίποντο, έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 5 πόντους (36-31 17’). Συνεχόμενοι πόντοι από τον Κρστιτς λίγο πριν την ανάπαυλα, διαμόρφωσαν το, 44-37 του ημιχρόνου (24-11 2η περίοδος), δίνοντας στην ΤΣΣΚΑ το προβάδισμα 7 πόντων και τον πρώτο λόγο για την νίκη.

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα, μπήκαν στο παρκέ στην επανάληψη έτσι ακριβώς όπως είχαν βγει. Ορεξάτοι να "καθαρίσουν" το ματς! Με δίποντο του Κριάπα, η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους (53-43 25’) και με λέι απ του Έρτσεγκ στους 20 (63-43 28’), ενώ ο Κοζέρ μείωσε σε 69-50, για το σκορ της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα, με τους παίκτες του Ζαν Ταμπακ να είναι… ανήμποροι να αντιδράσουν. Στο 37’ ο Μίτσοβ, ανέβασε τη διαφορά στους 24 πόντους (78-54), ενώ 3 λεπτά αργότερα, ο Τεόντοσιτς, διαμόρφωνε με τρίποντη "βόμβα" το +25 (83-58) και λίγο αργότερα, ο Έρτσεγκ με τον ίδιο τρόπο το +27 (90-63 38’)! Το τελικό 90-68, φέρνει τους ΤΣΣΚΑ πολύ κοντά στο Φάιναλ Φορ του Λονδίνου, μιας και η Κάχα δεν φαίνετε απειλητική και ικανή να δημιουργήσει περαιτέρω προβλήματα στους Ρώσους.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ζόραν Έρτσεγκ με 16 πόντους (4/5 δίπ., 2/3 τρίπ., 2/2 β.), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 24’ συμμετοχής, ενώ ο Θοδωρής Παπαλουκάς έμεινε άποντος (0/1 δίπ., 0/1 τρίπ.), με 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 11’.

Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο πολύ καλός Λάμπε, με 19 πόντους (5/7 δίπ., 1/1 τρίπ., 6/10 β.), 6 ριμπάουντ σε 23’.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-37, 73-58, 90-68.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 14 (3), Μίτσοβ 11(1), Τζάκσον 6, Σοκόλοφ, Κρστιτς 16, Ουίμς 2, Έρτσεγκ 16 (2), Καούν 16, Κριάπα 9, Πονκρασόφ, Παπαλουκάς.
ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Τάμπακ): Κουκ 6 (2), Νοτσιόνι 7 (1), Μπιέλιτσα Μ. 2, Σαν Εμετέριο 13, Πλάις 4, Ερτέλ , Γιέλινεκ , Λάμπε 19 (1), Μπιέλιτσα Ν. 5 (1), Κοζέρ 12 (2).