Τα αποτελέσματα (vid)

Παραμένει στο κυνήγι της δεύτερης θέσης η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία έστω και δύσκολα επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας 70-61. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση έχοντας 2 πόντους, 2 κλεψίματα και 6 ασσίστ σε 18 λεπτά συμμετοχής. Τεράστιο διπλό για την Μάλαγα, που μπαίνει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης, μέσα στην Μαδρίτη με 77-74, σπάζοντας το αήττητο της Ρεάλ εντός έδρας, με έναν εξαιρετικό Λούκα Ζόριτς, ο οποίος είχε 21 πόντους,

12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 6 κερδισμένα φάουλ! Εύκολη νίκη εντός έδρας για την Μπαρτσελόνα απέναντι στην αδύναμη και τελευταία του ομίλου Μπεσίκτας με 86-61.

Τα αποτελέσματα:
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ζαλγκίρις Κάουνας 70-61
Ρεάλ Μαδρίτης - Ουνικάχα Μάλαγα 74-77
Μπαρτσελόνα - Μπεσίκτας 86-61

Έπαιξε όσο... χρειάστηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα (17-12) έχοντας σκοπό να μην αφήσουν την Ζαλγκίρις να πιστέψει ότι μπορεί να ξανακερδίσει στην Μόσχα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο μάλιστα η διαφορά έφτασε και τους δέκα πόντους (28-18)με καλάθι και φάουλ του Ουίμς, κλείνοντας τελικά το ημίχρονο με τους γηπεδούχους να προηγούνται 35-26.

Στο δεύτερο μέρος η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε ακόμα περισσότερο την διαφορά κάνοντας το σκορ 45-30 με καλάθι του Θοδωρή Παπαλουκά, 5 λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου. Κάπου εκεί άρχισε την αντεπίθεσή της η φιλοξενούμενη ομάδα έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τους Λαφαγιέτ και Κριστόφ Λαβρίνοβιτς. Με ένα σερί 18-3 έφτασε στην ισοφάριση του παιχνιδιού ακριβώς με την λήξη του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 51-51 με τρίποντο του Καουκένας έχοντας επιστρέψει για τα καλά πλέον στο παιχνίδι. Οι Ουίμς και Κριάπα όμως ανέλαβαν να ξεμπλοκάρουν την ομάδα τους και με ένα σερί 8-0 έδωσαν αέρα 8 πόντων στην ΤΣΣΚΑ. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να μένουν από λύσεις και δυνάμεις, μην μπορώντας να επιστρέψουν για ακόμα μία φορά στο παιχνίδι. Η "ρώσικη αρκούδα" με αυτή τη νίκη έφτασε τις 8 σε 11 αγώνες και παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την δεύτερη Εφές Αναντόλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 35-26, 48-48, 70-61
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 5 (1), Μίτσοβ 6 (1), Τζάκσον 9 (3), Κρστιτς 9, Ουίμς 13 (2), Βοροντσέβιτς 2, Κάουν 9, Παπαλουκάς 2, Έρτσεγκ 3 (1).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Πλάθα): ΜακΓραθ, Λαβρίνοβιτς Ντ. 8, Λιπκεβίτσιους 2, Γιουσκεβίτσιους, Γιαφτόκας 4, Ντέλας, Κουζμίνσκας 8, Λαφαγιέτ 11 (3), Καουκένας 16 (2), Λαβρίνοβιτς Κ 8, Φουτ 4.

Τεράστιο διπλό της Μάλαγα με... πάρτι του Ζόριτς

Mε μεγάλη ευστοχία ξεκίνησε η Μάλαγα απέναντι στην νευρική Ρεάλ, που αγωνίστηκε χωρίς τον Ρούντι Φερνάντεθ λόγω ενοχλήσεων στην πλάτη, στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 11-4, παίζοντας και καλή άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι τροφοδοτούσαν συνεχώς τους Βάσκεθ και Ζόριτς μέσα στην ρακέτα δημιουργώντας προβλήματα στην πρωτοπόρο του ομίλου. Οι γηπεδούχοι όμως ανέβασαν την απόδοσή τους και τα ποσοστά ευστοχίας τους παίρνοντας το προβάδισμα 17-13 κι αναγκάζοντας τον Ρέπεσα να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ. Ο θετικός ακόμα μία φορά Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκλεισε το δεκάλεπτο με καλάθι κάνοντας το 21-15.

Η είσοδος του Νίκολα Μίροτιτς στην δεύτερη περίοδο κι ακόμα ένα καλάθι του Ροντρίγκεθ εκτόξευσαν την διαφορά στο +12 για την Ρεάλ (30-18) αναγκάζοντας τον προπονητή της Μάλαγα να πάρει επειγόντως τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χτυπάνε μέσα στην ρακέτα με τον Πέροβιτς πλέον (7π), κλείνοντας το ημίχρονο στο - 8 (40-32), διαφορά που θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερη αν η Ρεάλ ήταν πιο εύστοχη από τα 6,75 (2/10). Από την άλλη σε πολύ κακή βραδιά οι Κάλογουεϊ και Ουίλιαμς έχοντας συνολικά 2 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος, όπως και στο πρώτο, η Μάλαγα μπήκε καλύτερα και με 3 συνεχόμενα τρίποντα, δύο του εξαιρετικού Σιμόν κι ένα του Πάνκο προηγήθηκε με 5 πόντους (47-42), τρέχοντας ένα εκπληκτικό σερί 15-2 σε 4 λεπτά! Το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 60-53 με τους Σιμόν και Ζόριτς να κάνουν κυριολεκτικά… πάρτι, ενώ άρχισε να ζεσταίνεται κι ο Κάλογουεϊ (9π). Επηρεασμένη η Ρεάλ, η οποία εγκλωβίστηκε επιθετικά, από την απουσία του σούπερ σταρ της.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η Ρεάλ συνέχισε να είναι άστοχη από τα 6,75 (3/20!), ενώ η Μάλαγα με 6 σερί πόντους των Ζόριτς και Σιμόν προηγήθηκε με 11. Ο Ροντρίγκεθ, καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων, ανέλαβε πρωτοβουλίες επιθετικά (12π, 5ας) μειώνοντας στους 3 πόντους (66-63) κι αναγκάζοντας τον Ρέπεσα να πάρει 2 τάιμ άουτ σε ένα λεπτό ώστε να κόψει τον ρυθμό της Ρεάλ!

Αυτό το κατάφερε ο Μάρκους Ουίλιαμς, που ανέλαβε δράση στα δύσκολα, βάζοντας τους πρώτους του τρεις πόντους στον αγώνα. Ο ίδιος παίκτης έδωσε την ασσίστ στον Βάσκεθ για το 73-69 υπέρ της ομάδας του 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με αυτή τη νίκη η Μάλαγα μένει έναν βαθμό πίσω από τον Παναθηναϊκό και μπαίνει πλέον για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-32, 53-60, 74-77
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ντρέιπερ, Σουάρεθ 3, Ρέγιες 6, Μίροτιτς 12 (1), Ροντρίγκεθ 17 (1), Μπέγκιτς 4, Κάρολ 10 (2), Γιούλ 9 (1), Σλότερ 7, Χετσχάιμερ 6.
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ρέπεσα): Σιμόν 18 (3), Ουίλιαμς 3 (1), Πάνκο 3 (1), Βιντάλ, Ουρτασούν 4, Κάλογουεϊ 9 (1), Πέροβιτς 7, Βάσκεθ 10, Ζόριτς 21 (12ρ), Λίμα 2, Ντράγκιτς.

"Περίπατος" για Μπαρτσελόνα

Χωρίς να δυσκολευτεί ούτε για ένα δεκάλεπτο επικράτησε η Μπαρτσελόνα της αδύναμης και τελευταίας στον όμιλο Μπεσίκτας. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή του παιχνιδιού με άγριες διαθέσεις, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και πήραν διψήφια διαφορά στο σκορ (29-18), ενώ ήδη στο 8’ προηγούνταν με 18 (29-11).

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν, εκμεταλλευόμενοι και την χαλάρωση των Ισπανών, ήταν να κρατήσουν το σκορ σε φυσιολογικά πλαίσια. Στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά άγγιξε για πρώτη φορά τους 20 πόντους (37-17), ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την Μπαρτσελόνα μπροστά με 47-31.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Πασκουάλ να κάνει «ροτέισον» και να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες του. Η τούρκικη ομάδα δεν παράτησε το παιχνίδι και με τον εξαιρετικό και σήμερα Οζέρ μείωσε στους 12 πόντους (59-47) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Όχι για πολύ όμως, αφού ένα δίλεπτο ήταν αρκετό για τους "Μπλαουγκράνα" ώστε να ξαναστείλουν την διαφορά στους 20 με ένα σερί 8-0. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται 67-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε κι έτσι φυσιολογικά ήρθα το τελικό 86-61. Η Μπαρτσελόνα έφτασε τις 10 νίκες σε 11 αγωνιστικές και περιμένει να μάθει ποιος θα είναι ο τέταρτος του άλλου ομίλου, που θα διασταυρωθεί μαζί της. Κορυφαίος του αγώνα ο Τζαβάι με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κερδισμένα φάουλ σε μόλις 17 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 47-31, 67-50, 86-61
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 6 (2), Ναβάρο 5 (1), Γιασικεβίτσιους 4 (1), Ουάλας 6 (1), Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 12, Τζαβάι 16, Μάικλ 11, Τόμιτς 11, Αμπρίνες 6 (2), Τοντόροβιτς 3 (1).
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Κουντέρ): Γκιουλέρ, Ακίν 6 (2), Ατσίκ 7 (1), Βίντμαρ 13, Φόλκερ, Μάρκοτα 4, Κρίστοφερ 2, Μινάρντ 5 (1), Οζέρ 18 (2), Τσετίν 6 (2), Ναλγκά.