Στους Λέικερς το θρίλερ... (vid)

Με τον Κώστα Κουφό να πετυχαίνει season high σκοράροντας 16π., οι Ντένβερ Νάγκετς δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Σάρλοτ Μπόμπκατς με 110-88 και να παραμείνουν σε τροχιά πλέι οφ. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήραν οι Λος Άντζελες Λέικερς επί των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς με 118-115 στην παράταση στο πιο εντυπωσιακό παιχνίδι της φετινής σεζόν, ενώ, τέλος, εύκολο έργο είχαν οι Μαϊάμι Χιτ απέναντι στους Γιούτα Τζαζ (105-89).

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς - Φοίνιξ Σανς 96-93
Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς - Λος Άντζελες Λέικερς 115-118 (108-108κ.α.)

Το ματς της χρονιάς

Η επιστροφή του Στιβ Νας στη δράση συνδυάστηκε με νίκη για τους Λος Άντζελες Λέικερς στο πιο εντυπωσιακό φετινό παιχνίδι στο ΝΒΑ. Οι "Λιμνάνθρωποι" άλωσαν το Γκόλντεν Στέιτ επικρατώντας των Ουόριορς με 118-115 στην παράταση (108-108κ.α.) με τον Κόμπε Μπράιαντ να είναι… ασταμάτητος σκοράροντας 34π. και κατεβάζοντας 10ριμπ.. Ο Καναδός πλεϊμέικερ είχε 12π. και 9ασ. βοηθώντας σημαντικά τους Λέικερς να φτάσουν στη νίκη, ενώ από πλευράς "Πολεμιστών" κορυφαίος ήταν ο Τζάρεντ Τζακ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 29π. και 11ασ..

Με σπασμένα φρένα

Η επίθεση κέρδισε… την άμυνα στο παιχνίδι των Χιούστον Ρόκετς απέναντι στους Μέμφις Γκρίζλις. Οι "Ρουκέτες" διέσυραν τις "Αρκούδες" με 121-96 αποδεικνύοντας πως αν βρουν ρυθμό στην επίθεση τότε είναι… ασταμάτητες. Ο Τζέιμς Χάρντεν απέδειξε για ακόμα μια φορά γιατί θεωρείται ο ηγέτης των Τεξανών έχοντας 31π. και 8ασ., ενώ εντυπωσιακό είναι το γεγονός πως συνολικά επτά παίκτες του Χιούστον είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

"Ηχηρή σφαλιάρα"

Η εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη στο Madison Square Garden φαίνεται πως… αποπροσανατόλισε τους Σικάγο Μπουλς, οι οποίοι γνώρισαν ήττα με κάτω τα χέρια από τους Ατλάντα Χοκς με 92-75. Τα "Γεράκια" έκαναν το ξέσπασμά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 36-16) και από εκεί και πέρα δεν ξανακοίταξαν πίσω διατηρώντας με άνεση τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αλ Χόρφορντ (20π.-10ριμπ.), ενώ για τους "Ταύρους" πρώτος σκόρερ ήταν ο Λουόλ Ντενγκ που σημείωσε… 11π..

Εύκολη νίκη με σούπερ Κουφό

Η πολύ καλή εμφάνιση του Κώστα Κουφού (16π.-4ριμπ.), αλλά και οι περισσότερες λύσεις που είχαν έναντι των Σάρλοτ Μπόμπκατ, έδωσαν στους Ντένβερ Νάγκετς απέναντι στις "Αγριόγατες" με 110-88. Η ομάδα του Τζορτζ Καρλ πήρε από νωρίς το προβάδισμα και έχοντας εφτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση.