Στο τέλος... βύθισε τον Πανιώνιο! (83-74)

Πατώντας «γκάζι» στα τελευταία τέσσερα λεπτά, όπου σημείωσε σερί 12-3, ο Κόροιβος πήρε ίσως την πιο σημαντική του νίκη έως σήμερα, με 83-74 επί του Πανιωνίου, στέλνοντας ακόμη πιο κοντά τους «Κυανέρυθρους» στη Δαντική Κόλαση της Α2! Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου, βρήκαν σπουδαία αντίσταση, από το σύνολο του Κρις Χουγκάζ, αλλά ήταν αυτοί που διέθεταν τα ψυχικά αποθέματα, προκειμένου να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα την... πιο κατάλληλα στιγμή.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πιο

δυναμικά, και με εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, με αιχμές του δόρατος κυρίως τους Ταμπς και Κόουλμαν, προηγήθηκε με 7-13 στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης. Ο δεύτερος συνέχισε δυναμικά, προκειμένου η διαφορά να φτάσει και στους επτά πόντους για την ομάδα του (10-17), λίγο αργότερα. Σταδιακά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να ανακτήσουν τα ηνία, με το πρώτο δεκάλεπτο βέβαια να ανήκει δικαίως στους Νεοσμυρνιώτες (19-22). Ο Κόροιβος θα επέβαλλε το δικό του παιχνίδι, με την αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν με σερί 8-0, προηγήθηκαν με 27-22, με τους Ρούμπιο, Μπάουερς και Βασίλιεβιτς να βρίσκουν λύσεις για το σύνολο του Χάρη Μαρκόπουλου. Η διαφορά έφτασε και στους εννέα πόντους (38-29 στο 17’), χάρη σε τρίποντο του Γιαννακίδη. Ο Κόουλμαν, όμως, ήταν ασταμάτητος, και με τη βοήθεια των Σταμάτη, Ξανθόπουλου, οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να μειώσουν σε απόσταση βολής, στο τέλος του ημιχρόνου (42-39).

Με τον Αγγελόπουλο να δίνει το «σύνθημα» και τους Ρούμπιο, Μάρσαλ και Μπάουερς να ακολουθούν, οι γηπεδούχοι επανέφεραν τη διαφορά στους οκτώ πόντους (53-45), στα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Πανιώνιος, όμως, δεν τα παρατούσε, και με σερί 2-11, που ολοκληρώθηκε από καλάθι του Ξανθόπουλου, επανήλθε στη θέση του οδηγού (55-56). Ο Μπάουερς, με δίποντο και βολή, έκανε το 58-56, αλλά χάρη σε τρίποντο του Βεργίνη, οι παίκτες του Χουγκάζ τελείωσαν το δεκάλεπτο, προηγούμενοι.

Ένα πινγκ-πονγκ, μεταξύ των δύο ομάδων, αναφορικά με την πρωτοκαθεδρία του αγώνα, τις έφερε ισόπαλες με 71-71, χάρη σε βολή του Ρούμπιο, και με τέσσερα λεπτά για το φινάλε. Ο Αγγελόπουλος με τρίποντο και ο Μάρσαλ με δύο εύστοχες βολές, έφεραν τη διαφορά στους πέντε για τον Κόροιβο, ύστερα από δύο λεπτά, με την πλάστιγγα πλέον να γέρνει υπέρ των γηπεδούχων. Ο εξαιρετικός Κόουλμαν, έκανε το πέμπτο του φάουλ, και στην ίδια φάση δόθηκε τεχνική ποινή στον Ξανθόπουλο, με αποτέλεσμα να γίνει το 79-71 για τους γηπεδούχους, με 3/3 βολές και 1.5 λεπτό για την εκπνοή. Ο Βεργίνης έκανε με τρίποντο το 79-74, αλλά ουσιαστικά η μοίρα του παιχνιδιού δε θα άλλαζε. Βασίλιεβιτς και Μπάουερς, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 19-22, 42-39, 58-59, 83-74

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Μάτζετ, Μάρσαλ 11 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπαόυντ, 4 ασίστ), Γιαννακίδης 9 (3), Μπάουερς 16 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βασίλιεβιτς 12 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Κανονίδης, Τέρνερ 3, Ρούμπιο 19 (6/8 δίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ), Γαλιώτος

Πανιώνιος (Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 15 (1/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Βεργίνης 8 (2), Σπυρόπουλος, Στρναντ 5 (1), Σταμάτης 4, Άσελιν 1, Κόουλμαν 20 (8/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κορόλεφ 9 (5 ριμπάουντ), Ταμπς 12 (2)