Πέρασε και από το Τελ Αβίβ η «λειψή» ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε μία ακόμα νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα μετά την επικράτηση της επί της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με 80-76. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη δεν ήταν καθόλου καλοί στο πρώτο μέρος, αλλά με όπλο την άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο νίκησαν χωρίς το «φονικό» δίδυμο των Ντε Κολό και Τεόντοσιτς. Πλέον η Μακάμπι έχει ρεκόρ 5-8 και απομακρύνεται από τις θέσεις της πρώτης 8αδας, ενώ οι Ρώσοι είναι πρώτοι με διαφορά στην βαθμολογία με ρεκόρ 12-1.

Κορυφαίοι των Πρωταθλητών Ευρώπης ήταν ο Χίγκινς

με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Τζάκσον με 13 πόντους, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Από την Μακάμπι που έχασε ένα δικό της ματς ξεχώρισαν ο Γκάουντλοκ με 19 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Ρουντ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν από νωρίς με 8 πόντους (11-3) στο 2ο μόλις λεπτό. Η ΤΣΣΚΑ μείωσε γρήγορα την διαφορά στους 4 (14-10 στο 6') με τον Κουρμπάνοφ να φτάνει στους 6 πόντους από νωρίς. Όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 12-4 και «εκτόξευσαν» την διαφορά στο +12 (26-14 στο 3') δείχνοντας ότι θέλουν πολύ την νίκη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σερί να επεκτείνεται στο 17-6 με το σκορ να γίνετια 31-16.

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του αγώνα ήταν εντελώς διαφορετική, μπορεί στα πρώτα λεπτά η διαφορά να ήταν μεγάλη (34-20 στο 12' και 36-20 στο 13'), όμως στην συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έπαιξε επιτέλους άμυνα και για αρχή μείωσε στους 10 (40-30) με ένα σερί 10-4. Μάλιστα 2:30 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου η διαφορά μειώθηκε ακόμα πιο πολύ με το σκορ να γίνεται 44-37 μετά από καλάθι του Τζάκσον. Τελικά το πρώτο μέρος έκλεισε με δύο καλάθια και πάλι του Τζάκσον (7 πόντους) και την διαφορά να είναι πλέον στους 4 (46-42).

Στο δεύερο μέρος του παιχνιδιού, η ΤΣΣΚΑ αποφάσισε να παίξει ακόμα πιο σκληρή άμυνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να «τρέξει» ένα γρήγορ σερί 7-0 και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με 47-46 στο 22'. Η Μακάμπι πήρε και πάλι το προβάδισμα με 52-47 έπειτα από καλάθι του Κόλτον Άιβερσον (11 πόντους), όμως οι Ρώσοι με ένα ακόμα σερί 9-0 και τον Τζάκσον να φτάνει τους 10 πόντους προηγήθηκαν με 56-52 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο τελικά μπροστά στο σκορ με 59-58 έπειτα από σερί 7-0 και βολές του Γκάουντλοκ (12 πόντους).

Το πρώτο δίλεπτο του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου ήταν κακό, αφού οι δύο ομάδες έδειχναν φοβισμένες και το μόνο που έγινε ήταν ένα καλάθι από τον Φριτζόν (10 πόντους) που έκανε το σκορ 60-59. Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα μικρό σερί 4-0 και ξαναπέρασαν μπροστά με 63-60, όμως οι Πρωταθλητές Ευρώπης σημείωσαν 2/2 τρίποντα (Φριτζόν,Αντόνοφ) και προηγήθηκαν εκείνοι με 66-63 στο 34'. Ένα τρίποντο του Σμιθ στα 5 λεπτά πριν το φινάλε έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την Μακάμπι με 69-68 σε ένα ματς «θρίλερ» όπου όλα ήταν ανοιχτά. Στο τελευταίο τρίλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν με την Μακάμπι μπροστά με 72-69 έπειτα από 2/2 βολές του εξαιρετικού Ρουντ (14 πόντους, 7 ριμπάουντ). Με το ρολόι του αγώνα δείχνει 1:15 για το τέλος η ΤΣΣΚΑ έκανε ένα σερί 4-0 με καλάθια των Χίγκινς και Χάινς και πέρασε μπροστά στο σκορ με 76-74 και παράλληλα έγινε το φαβορί για την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι μεγάλωσαν το προβάδισμα τους στα 40 δευτερόλεπτα στους 4 πόντους (78-74), όμως ο Ρουντ μείωσε αμέσως σε 78-76 στα 30 δευτερόλεπτα. Στο τέλος η ψυχραιμία στις βολές έδωσε την νίκη στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 31-16, 46-42, 59-58, 76-80

Μακάμπι(Λούμπιν): Γκάουντλοκ 19(4), Ρουντ 16, Σίλεϊ 16 (3), Σμιθ 7(1), Γιβζόρι, Μέκελ, Πνίνι 2, Οχαγιόν 7(1), Ουίμς, Λάντεσμπεργκ, Άιβερσον 11

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Κουλάγκιν, Όγκουστιν 4, Φριτζόν 13 (2), Τζάκσον 12(2), Αντόνοφ 9(3), Φρίλαντ 2, Βορόντσεβιτς, Χίγκινς 16, Κουλάγκιν 9(1), Χριάπα, Κουρμπάνοφ 6(1), Χάινς 9