Τεράστια νίκη της Νταρουσάφακα στην έδρα της Φενέρ

Η Νταρουσάφακα του Ντέιβιντ Μπλατ πήρε ένα τεράστιο διπλό στην έδρα της Φενέρμπαχτσε με 71-65 σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι που είχε πολλές στιγμές έντασης. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα σε ολο το ματς και εκτέλεσαν τους αντιπάλους τους με μεγάλα «όπλα» τους Ουίλμπεκιν και Κλάιμπερν. Από την άλλη η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν για ένα ακόμα ματς απογοητευτική και γνώρισε την ήττα. Πλέον οι νικητές έχουν ρεκόρ 7-6, ενώ τα «καναρίνια» 8-5.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ουίλμπεκιν με 22 πόντους (5 τρίποντα) και 2 κλεψίματα και ο Κλάιμπερν με 20 πόντους και

7 ριμπάουντ. Από την Φενέρ ξεχώρισε ο Σλούκας με 16 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Ουντό με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι με τον Κώστα Σλούκα να μπαίνει «ζεστός» στο παρκέ και με 4 προσωπικούς πόντους να κάνει το σκορ 4-0 στο 2'. Η Φενέρ συνέχισε στους ίδους ρυθμούς και στο 3' το σκορ είχε γίνει 9-3 με την Νταρουσάφακα να είναι εκτός «κλίματος» αγώνα. Μετά το τάιμ άουτ του κόουτς Μπλατ οι φιλοξενούμενοι με 5-0 σερί μείωσαν σε 9-8 (στο 5'), ενώ λίγο αργότερα (στο 3:30) το σερί μεγάλωσε στο 10-2 με 5 πόντους του Ουαναμέικερ και το σκορ έγινε 13-11. 1 λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου το ματς ήταν ισόπαλο (16-16), ενώ η λήξη βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 20-18.

Στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου οι παίκτες του κόουτς Μπλατ είχαν σταθερά το προβάδισμα με 24-20, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και «έτρεξαν» ένα σερί 8-0 με τον Άντιτς να φτάνει τους 6 πόντους και πέρασαν μετά από πολύ ώρα μπροστά στο σκορ με 28-24 (στο 14'). Το μτς διεκόπει για αρκετή ώρα μετά από νεύρα των παικτών και των υπόλοιπων ανθρώπων των δύο ομάδων με τον Αντρέ Μόερμαν να αποβάλλεται, ενώ οι διαιτητές μοίρασαν αρκετές τεχνικές ποινές. Μετά την αναταρραχή που υπήρξε ο ρυθμός του ματς χάλασε τελειώς με αποτέλεσμα να μην μπορούν να βάλουν καλάθι οι παίκτες και το σκορ να έχει «κολλήσει» στο 32-28 (στο 17'). Η Νταρουσάφακα με ένα σερί 9-3 πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 37-35 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμα τους μέχρι στιγμής στον αγώνα με 7 πόντους (37-44) έπειτα από καλάθι του Ουίλμπεκιν. Η διαφορά μάλιστα ανέβηκε και πάνω από τους 10 πόντους (37-48 στο 26'), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 11-2 και μείωσαν στους 2 πόντους (48-50) 1:30 λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με τον Κώστα Σλούκα να είναι πολύ καλός με 12 πόντους. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το ίδιο σκορ (48-50) σε ένα πολύ κλειστό και δυναμικό παιχνίδι.

Στα πρώτα δύο λεπτά του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του ματς και την ένταση απλά η Φενέρ με καλάθι του Ντατόμε ισοφάρισε σε 50-50. Η Νταρουσάφακα 6 λεπτά πριν το φινάλε πήρε προβάδισμα 4 πόντων με 56-52 με τρίποντο του εξαιρετικού Ουίλμπεκιν (17 πόντους) και «πάγωσε» για λίγο το γήπεδο. Στο τελευταίο τετράλεπτο οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ μπήκαν με προβάδισμα 5 πόντων (61-56) και ήταν το μεγάλο φαβορί για την νίκη καθώς σε ένα τόσο κλειστό ματς μία τέτοια διαφορά θεωρείται μεγάλη. Στα 2' πριν το τέλος η Φενέρ μείωσε στο καλάθι (61-59) μετά από κάρφωμα του Ουντό και έκανε «θρίλερ» το ματς. Ο Κλάιμπερν αμέσως μετά όμως πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο και έστειλε την διαφορά και πάλι στους 5 (64-59) 1:50 πριν το τέλος. Στην αμέσως επόμενη φάση ένα ακόμα τρίποντο του Ουίλμπεκιν «εκτόξευσε» την διαφορά στο +7 (67-60-1:30 πριν το τέλος) και ουσιαστικά έδωσε στην ομάδα του την νίκη. Τελικό σκορ 71-64 με νικήτρια του «εμφυλίου» την Νταρουσάφακα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-37, 48-50, 64-71

Φενέρμπαχτσε(Ομπράντοβιτς): Ερσέκ, Ουντό 15, Μαχμούτογλου, Άντιτς 7(2), Σλούκας 16, Νάναλι 2, Μίντσεφ, Βέσελι7, Κάλινιτς 2, Ντίξον 10(2), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 5

Νταρουσάφακα(Μπλατ): Ουίλμπεκιν 22(5), Γιαγκμούρ, Μπατούκ 2, Ερντέν 4, Ουαναμέικερ 12(2), Κλάιμπερν 20(1), Μόερμαν 3(1), Αλντεμίρ 4, Σαβάς, Άντερσον 2, Μπέρτανς, Χαραγκόντι 2