"Πέντε στα πέντε" για την Ούνικς!

Η Ούνικς Καζάν συνέτριψε εντός έδρας με 85-61 την ΜΖΤ Σκοπίων, για την 5η αγωνιστική του Eurocup. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι παραμένει αήττητη μετά από 5 αγώνες στον Ζ' όμιλο της 2ης περιφέρειας και βρίσκεται στην 1η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν από την 5η θέση με 1 νίκη και 4 ήττες. Από τους Έλληνες, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε σε άλλον έναν αγώνα του

Eurocup, ο Ίαν Βουγιούκας (16π., 6ριμπ.), ο οποίος… ξεκουράζεται στην VTP League (έχει περιορισμό ξένων η Ούνικς και δεν τον έχει δηλώσει) και δίνει πάντα το κάτι παραπάνω στην Ευρώπη.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν όρεξη για... αστεία και μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ. Με πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ γρήγορα - γρήγορα, για το 29-13 της 1ης περιόδοου, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το +23 (48-25 ημίχρονο). Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Ούνικς δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι (σερί 10-0, 58-25) και έχοντας τον Άντριου Γκάντλοκ σε πολύ καλή ημέρα (20π.), ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο με 69-48. Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τους Ρώσους να φτάνουν σε άλλη μία εύκολη επικράτηση, με το τελικό 85-61.

Ο Ίαν Βουγιούκας είχε 16 πόντους (6/12 δίπ., 4/4 β.), 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 ασίστι και ένα κόψιμο σε 25’ συμμετοχής, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου πέτυχε 6 πόντους (0/2 δίπ., ½ τρίπ., 3/4 β.), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 15 λεπτά. Ο τρίτος Έλληνας της παρέας, Νίκος Ζήσης πρόσθεσε 2 πόντους (1/2 δίπ.), 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 17 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Άντριου Γκάντλοκ με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Για την ΜΖΤ Σκοπίων ξεχώρισε Κέιντ Ντέιβις με 12 πόντους (0/2 δίπ., 4/7 τρίπ., 0/1 β.) και 3 ριμπάουντ σε 34’ συμμετοχής, ενώ ο Αλεξάνταρ Κοστόσκι πέτυχε 10 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ σε 26 λεπτά.

Άνετα η Μπάνβιτ του Ιτούδη

Δεν συνάντησε καμία δυσκολία η Μπάνβιτ απέναντι στη Ρίγα, την οποία και συνέτριψε με 83-64 για τον Ζ’ όμιλο του Eurocup. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έφτασε τις 3 νίκες σε 5 αγώνες και βρίσκεται στην 3η θέση του ομίλου, ενώ η Ρίγα συνεχίζει από την 4η θέση με 2 νίκες και 3 ήττες.

Η τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, μπαίνοντας πολύ δυνατά στο παρκέ (22-14 1η περίοδο) και κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 39-25. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες της Ρίγα να μη μπορούν να φανούν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο του αγώνα και τους γηπεδούχους να συνεχίζουν το ίδιο καλά διευρύνοντας την πρωτοπορία τους, για το τελικό +19 (83-64).

Πρώτος σκόρερ για την Μπάνβιτ ο Τσακ Ντέιβις με 15 πόντους (5/12 δίπ., 1/1 τρίπ., 2/4 β.), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25’ συμμετοχής, ενώ ακολούθησε ο Ερλ Ρόουλαντ με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τη Ρίγα ξεχώρισε ο Κενάν Μαγράμοβιτς με 12 πόντους (3/5 δίπ., 2/4 τρίπ.) και 4 ριμπάουν σε 22’ συμμετοχής, ενώ ο Ντέρικ Νιξ πρόσθεσε άλλους 11 πόντους και μάζεψε 2 ριμπάουντ.