Συντριβή στη Ρωσία

O ΠΑΟΚ γνώρισε την συντριβή στη Ρωσία (87-53) από την Νίζνι Νόβγκοροντ για την πέμπτη αγωνιστική του Eurocup και παρέμεινε στην τρίτη θέση του έκτου ομίλου με 3 νίκες και 2 ήττες. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έμειναν κόντά στο σκορ μόνο για ένα ημίχρονο, αφού στη συνέχεια ηττήθηκαν κατά κράτος από τους Ρώσους με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 30 πόντους στο τελευταίο

δεκάλεπτο όταν όλα είχαν κριθεί.

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ήταν ο μοναδικός παίκτης του "δικεφάλου" που διακρίθηκε έχοντας 13 πόντους με 3/6δ, 7/10β, 2 ριμπάουντς, μία ασσίστ, ένα λάθος και 7 κερδισμένα φάουλ σε 27 λεπτά συμμετοχής. Θετικός ήταν και ο Κώστας Χαραλαμπίδης με 8 πόντους και 6 ριμπάουντς αν και άστοχος (2/7δ, 0/2τρ, 4/4β).

Για τους νικητές, οι οποίοι παρέμειναν πρώτοι έχοντας μόλις μία ήττα σε πέντε αγωνιστικές, οι Πανίν (14π με 4τρ), Τόμπσον (15π, 11ρ) και Γκολόβιν (13π) ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα.

Οι Ρώσοι ήταν καλύτεροι από την αρχή του παιχνιδιού έχοντας το προβάδισμα στο σκορ και τον έλεγχο του ρυθμού (6-0, 10-4, 19-12). Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να μείνει κοντά στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -7 (37-30 ημ). Στο ξεκίνημα όμως του δευτέρου ημιχρόνου η Νίζνι με ένα ξέσπασμα έστειλε τη διαφορά στους 15 πόντους, ο "δικέφαλος" δεν είχε τις απαντήσεις σε άμυνα και επίθεση και φυσιολογικά ήρθε το τελικό 87-53.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 37-30, 55-40, 87-53.
ΝΙΖΝΙ (Λούκιτς): Μπαμπούριν 2, Μπάμπιτ 4, Μπρέζετς 10, Ίβλεφ 3, Αντόνοφ 9 (1), Κβοστός 12 (1), Γκουμπάνοφ 3 (1), Πανίν 14 (4), Τόμπσον 15 (1), Σαβέλιεφ 2, Πολ, Γκολόβιν 13 (1).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 2, Κούπερ 7 (1), Χαραλαμπίδης 8, Τσόχλας 6, ΒουτσίσεΒιτς, Τσαϊρέλης 13, Δέδας, Μαργαρίτης 6, Καλλές 1, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3 (1), Λιάπης 2.