ΠΑΟΚ - Απόλλων 68-61

Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα, του οποίου τελικά επικράτησε με 68-59, σε ένα παιχνίδι που οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα οκτώ λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες είχαν σημειώσει από τέσσερις πόντους, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 13-9.

Ο ΜακΓκραθ ανέλαβε δράση στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και έδωσε προβάδισμα

πέντε πόντων στον ΠΑΟΚ, όμως οι Πατρινοί με σερί 8-0 πέρασαν μπροστά με 19-18. Η χαρά τους δεν κράτησε και πολύ αφού οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαντήσεις και τις λύσεις και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα έξι πόντων.

Το σκορ της ανάπαυλας προμήνυε ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο ΠΑΟΚ με τον Χαραλαμπίδη να αναλαμβάνει τα ηνία πήρε διαφορά 11 πόντων, την οποία όμως δεν κατάφερε να κρατήσει ως το τέλος. Ωστόσο, οι βάσεις είχαν μπει από το τρίτο δεκάλεπτο, οπότε και ο ΠΑΟΚ είχε πάρει τα ηνία του ματς και ο Απόλλωνας απλά κατάφερε να μειώσει στους επτά πόντους, όσους και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 32-26, 50-39, 68-61.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ, Κασελάκης 6, Χαραλαμπίδης 17 (1), ΜακΓκραθ 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 4, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 6, Καλλές, Λιάπης, Χαριτόπουλος 18 (1).
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 14 (1), Αργυρόπουλος 14 (1), Καπερώνης 5 (1), Γκραντ 6, Λιανός 3 (1), Πέτροβιτς 13 (1), Μολφέτας 2, Τέρνερ 2, Κρόλο 2.