ΠΑΟΚ | Αήττητος στην Πυλαία

Σε ένα ματς που η αστοχία των δύο ομάδων έπαιξε καθοριστικό ρόλο, ο ΠΑΟΚ,ο οποίος μέσα στην έδρα του μετρά έξι νίκες, δίχως να εντυπωσιάσει επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας με 68-61 για την 12η αγωνιστική.

Νωχελικά ξεκίνησαν το ματς οι δύο αντίπαλοι, με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (13-9). Στην δεύτερη περίοδο, ΠΑΟΚ και Απόλλωνα Πάτρας

αύξησαν την ταχύτητά και την απόδοσή τους, με τον "δικέφαλο" να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το ηλεκτρονικό ταμπλό να δείχνει 32-26.

Με εύστοχο σουτ τριών πόντων ο Κώστας Χαραλμπίδης αύξησε την διαφορά στους εννέα πόντους (35-26) με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αυξήσει τα ποσοστά ευστοχίας του στην συγκεκριμένη περίοδο και να εκμεταλλευτεί τα κενά επιθετικά διαστήματα του Απόλλωνα και έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο με 50-39.

Ο Απόλλωνας Πάτρας προσπάθησε να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο και τα κατάφερε, μιας και μείωσε αρκετά την ψαλίδα. Ένα λεπτό πριν από το τέλος του ματς ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 62-57. Ο Δημήτρης Χαριτόπουλος ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 68-61.

Δεκάλεπτα: 13-19, 32-26, 50-39, 68-61.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ, Κασελάκης 6, Χαραλαμπίδης 17 (1), ΜακΓκραθ 10 (1), Θεοδωράκος, Τσαϊρέλης 4, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 6, Καλλές, Λιάπης, Χαριτόπουλος 18 (1).

Απόλλωνας Πάτρας (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 14 (1), Αργυρόπουλος 14 (1), Καπερώνης 5 (1), Γκραντ 6, Λιανός 3 (1), Πέτροβιτς 13 (1), Μολφέτας 2, Τέρνερ 2, Κρόλο 2.