ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ | Απόδραση από την Δράμα, με τριάδα – "φωτιά"

Φόρα έχει πάρει ο Ηλυσιακός, ο οποίος με τους Νίκο Χατζή (18π.), Τέρελ Στόγκλιν (28π.) και Αλοίσιους Αναγκόνιε (16π.) σε μεγάλη μέρα και έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς, κατάφερε να φύγει με το σπουδαίο διπλό από την έδρα του ΚΑΟΔ με 80-83.

Δυναμικά ξεκίνησε το ματς ο ΚΑΟΔ και έτσι στο έκτο λεπτό ήταν μπροστά με 13-4 απέναντι στον Ηλυσιακό. Από εκεί και έπειτα οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη έτρεξαν ένα σερί 0-9 και ισοφάρισαν σε 13-13 στο ένατο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι, όμως ήταν εκείνοι που έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με το σκορ να είναι 20-17.

Ο ΚΑΟΔ ήταν μπροστά στην μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο Ηλυσιακός τον άφηνε να ξεφύγει στο σκορ. Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη βρέθηκαν μπροστά με 37-29 στο 17ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την ψαλίδα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 39-37.

Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ηλυσιακός πήρε κεφάλι στο σκορ με 44-45 στο 23ο λεπτό. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στην υπόλοιπη διάρκεια του δεκαλέπτου, με τους Πάλμερ και Νόουλς να οδηγούν τον ΚΑΟΔ, ενώ από οι φιλοξενούμενοι είχαν για πρωταγωνιστές του Χατζή και Στόγκλιν. Ο Ηλυσιακός είχε προβάδισμα ενός πόντου (59-60) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Μέχρι το 33ο λεπτό του ματς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, αλλά οι γηπεδούχοι έβαλαν το πόδι τους στο γκάζι από εκεί και έπειτα και έτσι βρέθηκαν μπροστά με 73-66 στο 37ο λεπτό. Ο Ηλυσιακός δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη και δύο λεπτά πριν από το τέλος το σκορ ήταν 75-72 υπέρ του ΚΑΟΔ. Το "θρίλερ" συνεχίστηκε και στο 39ο λεπτό οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 77-75, αλλά ο Στρόγκλιν έβαλε τον Ηλυσιακό σε θέση οδηγού με77-78, 45 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Ηλυσιακός πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στον ΚΑΟΔ, με τον Νίκο Χατζή να είναι εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 80-83.

Δεκάλεπτα: 20-17, 39-37, 59-60, 80-83

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης 3(1), Νόουλς 16(3), Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαϊδης, Μπένας 4, Μισέλ 12, Κακαρούδης 8(1), Ντέιλ 11(1), Ζάρας 2, Ιωάννου 2, Πάλμερ 22(1).

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής, Αράπης, Αναγκόνιε 16, Χατζής 18(4), Δορκοφίκης 11(1), Αντωνάκης 3(1), Παραγυιός 2, Στόγκλιν 28(3), Κρίπι 5(1).