Πανιώνιος - Ηλυσιακός 69-64

Με ηγέτη τον Έρικ ΜακΚόλουμ, ο οποίος σταμάτησε στους 29 πόντους, ο Πανιώνιος κατάφερε να επικρατήσει του Ηλυσιακού στη Νέα Σμύρνη με 69-64, παραμένοντας έτσι στα υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν απέναντι στην ομάδα των Ιλισίων που είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά στο τέλος κατάφεραν με ένα επιμέρους 17-8 να φτάσουν στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους παίκτες της

ομάδας της Νέας Σμύρνης και κατάφεραν από το πρώτο δεκάλεπτο να πάρουν το προβάδισμα και να μπουν στη θέση του οδηγού. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 23-18 υπέρ της ομάδας των Ιλισίων, ενώ στη συνέχεια ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα κατάφερε να κρατήσει το πάνω χέρι. Το πρώτο μισό ολοκληρώθηκε με 37-32, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βρουν λύσεις επιθετικά.

Η άμυνα του Πανιωνίου δεν βελτιώθηκε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Ηλυσιακό να σημειώνει 19 πόντους και να κρατάει με αυτόν τον τρόπο το προβάδισμα απέναντι στους γηπεδούχους. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 52-56, ενώ τη διαφορά στην τελευταία περίοδο την έκανε η εξαιρετική άμυνα του Πανιωνίου που δέχτηκε μόλις 8 πόντους. Επιθετικά ο ΜακΚόλουμ βρήκε τις λύσεις και έτσι η ομάδα της Νέας Σμύρνης έφτασε στη νίκη με 69-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 32-37, 52-56, 69-64.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 29 (2), Σταμάτης, Ντούβνιακ 15 (1), Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 10 (2), Αθανασούλας, Σκορδίλης 2, Καββαδάς 1, Λάνγκφορντ 5, Σίμτσακ, Κυρίτσης 4 (1), Σαλούστρος 1.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 13 (5 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 3 (1), Σμιθ 7 (1), Χατζής 6, Δορκοφίκης 2, Στέφενς 15 (8 ριμπάουντ), Βαβάτσικος, Ιωάννου 4, Τζουγκαράκης, Μποντζ 6, Άντερσον 8 (1).