LIGUE 1 14η αγωνιστική

Σοσό- Μπαστιά: 1-1
(Μαγιουκά 74'- Μπουντεμπούζ 31')

Στο 1-1 κόλλησαν Σοσό και Μπαστιά.

Η Μπαστιά άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Μπουντεμπούζ, αλλά ο Μαγιουκά στο 74' έκανε το τελικό 1-1.

Λιόν- Βαλενσιέν: 1-1
(Γκομίς 17'- Μπαχεμπέκ 66')

Νέα γκέλα για τη Λιόν που έμεινε στο 1-1 με τη Βαλενσιέν.

Η Λιόν προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με τον Γκομίς αλλά στο 66 ο Μπαχεμπέκ έφερε στα ίσα το

σκορ.

Μονπελιέ- Γκινγκάμπ: 1-1
(Καμπελά 69'-Ζιρές 77' πεν.)

Στο 1-1 έμεναν Μονπελιέ και Γκινγκάμπ.

Η Μονπελιέ άνοιξε το σκορ με τον Καμπελά στο 69ο λεπτό, αλλά ο Ζιρές με πέναλτι στο 77' έκανε το 1-1.

Ρεν- Μπορντό: 1-1
(Μπιγίκ 63'-Ντιαμπατέ 64')

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Ρεν και Μπορντό.

Η Ρεν άνοιξε το σκορ στο 63' με τον Μπιγίκ αλλά με τη σέντρα η Μπορντό ισοφάρισε με γκολ του Ντιαμπατέ.

Εβιάν- Λοριάν: 0-4
(Αμπουμπακάρ 6', 13', Ντιαλό 82', Ζουφρέ 87' πεν.)

Τεράστιο διπλό με 4-0 για τη Λοριάν μέσα στην έδρα της Εβιάν.

Η Λοριάν άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τον Αμπουμπακάρ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 13' έκανε το 2-0. Η Εβιάν έχασε τον Εχρέ με κόκκινη στο 58', ενώ στο 82' ο Ντιαλό έκανε το 3-0 και στο 87' ο Ζουφρέ με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ρεμς-Παρί Σεν Ζερμέν 0-3
(25' Λούκας, 60 Μενέζ, 90 Ιμπραΐμοβιτς)

Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς δεν κατάφερε να πάει στο Μουντιάλ της Βραζιλίας λόγω Κριστιάνο Ρονάλντο αλλά στην Γαλλία παραμένει ο μεγάλος πρωταγωνιστής και ετοιμάζεται να οδηγήσει την Παρί Σεν Ζερμέν σε ένα ακόμα πρωτάθλημα μετά και το εκτός έδρας 3-0 στην έδρα της Ρεμς.
Στο "Stade Auguste-Delaune II", οι πρωταθλητές Γαλλίας προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με πανέμορφο γκολ του Λούκας έπειτα από ασίστ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού και έπειτα από ωραίο συνδυασμό των παικτών της Παρί, ο Βεράτι έδωσε στον Μενέζ που έκανε το 0-2. Η Ρεμς έχασε τεράστια ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν στο 68' κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Αγιτέ από τον Βεράτι αλλά Κριχόβιακ αστόχησε από τα 11 βήματα στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Αγκάσα. Πλέον το μυαλό όλων στην Παρί Σεν Ζερμέν στρέφεται στο παιχνίδι της Τετάρτης με τον Ολυμπιακό για το Τσάμπιονς Λιγκ. Όσο για το πρωτάθλημα, η Παρί παρέμεινε πρώτη αυξάνοντας την διαφορά από τους διώκτες της.