Παγιδευμένοι στα mind games οι Ράπτορς...προχώρησαν τα φαβορί (vid's)

Αποτελούσε την μοναδική ομάδα στην postseason που είχε κάνει break σε έδρα στα πρώτα παιχνίδια των playoffs, πλέον αποτελεί την μοναδική ομάδα που διπλασίασε το κατόρθωμα της, καθώς οι Ουίζαρντς έκαναν ακόμα μια βόλτα στο Τορόντο, επικρατώντας τον Ράπτορς με 117-106, και πλέον ετοιμάζονται, επιστρέφοντας στην πρωτεύουσα, να βγάλουν τις σκούπες. Αυτός που είχε δώσει το σύνθημα και την αυτοπεποίθηση στους «Μάγους» ήταν ο πολύπειρος Πολ Πιρς, ο οποίος γνωρίζοντας άριστα το παιχνίδι της ψυχολογίας είχε πει σε δήλωση του πριν ξεκινήσει η σειρά : «Δεν φοβόμαστε τους Ράπτορς,

δεν έχουν αυτό το «κάτι» για να μας τρομάξουν», γεγονός που εξόργισε παίκτες και φίλους των Καναδών, αλλά λειτούργησε ευεργετικά για την ομάδα του. Οι Ράπτορς ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, φτάνοντας με το «καλημέρα» την διαφορά στο σκορ στο +10 (12-2), αλλά ο «θυμός» του δεν φάνηκε να έχει διάρκεια, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 49-60, τρέχοντας ένα επιμέρους σερί 58-37. Όχι μόνο αυτό, αλλά έχοντας τον Τζον Ουόλ σε μεγάλα κέφια έφτασαν την διαφορά και στο +22 (75-97), με την 4η περίοδο να έχει ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα. Πρώτος σκόρερ για τους Ουίζαρντας ήταν ο Μπράντλεϊ Μπίαλ με 28 πόντους (12/21 σουτ), ενώ ο Τζον Ουόλ σκόραρε 26 πόντους με 8/16 σουτ και 17 ασίστ!!! Για το Τορόντο, που με 0-2 πίσω, πρέπει να ανέβει ένα βουνό για να ξαναμπεί σε διαδικασία πρόκρισης, από 20 πόντους είχαν οι ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν (9/18 σουτ, 7 ασίστ), και Λου Ουίλιαμς. Σε πολύ κακό βράδυ βρέθηκε ο Κάιλι Λάουερι με 6 πόντους (3/10 σουτ).

Καθαρό προβάδισμα πρόκρισης πήραν και οι Καβς, οι οποίοι στο Κλίβελαντ επικράτησαν για δεύτερη φορά της Βοστόνης, αυτή την φορά με 99-91, και έφτασαν στο 2-0. Μόνο εύκολα δεν ήρθε η νίκη για το συγκρότημα του Ντέιβιντ Μπλατ, καθώς μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (51-50), οι Καβς βρέθηκαν στην 3η περίοδο στο +14 (68-54), με τους «Κέλτες», χάρη στον τρομερό Αζάια Τόμας να μειώνουν σε 79-77, χωρίς να μπορέσουν να φτάσουν στην ανατροπή, καθώς ο ΛεΜπρον Τζέιμς είχε άλλη αντίθετη άποψη, οδηγώντας την ομάδα του στην ασφάλεια του 97-89, και στην τελική νίκη. Ο «Βασιλιάς» είχε 30 πόντους με 11/22 σουτ, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, και δυο κοψίματα, και είχε ως άξιους συμπαραστάτες τους Κάιρι Έρβινγκ (26 πόντοι, 8/18 προσπάθειες, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Τιμοφέι Μοζκόφ (16 πόντοι, 7/11 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ σε 29 λεπτά). Για τους Σέλτικς, που επιστρέφουν στην Βοστόνη με άδεια τα χέρια, ο Αζάια Τόμας ήταν τρομερός με 22 πόντους (6/14 σουτ, 10/10 βολές, 7 ασίστ σε 30 λεπτά).

Στο 2-0 έφτασαν και οι Ρόκετς, καθώς επικράτησαν με 111-99 των Μάβερικς στο Target Center του Χιούστον και πήραν καθαρό προβάδισμα πρόκρισης. Ωστόσο, η νίκη δεν ήρθε τόσο εύκολα για τους γηπεδούχους, καθώς για τρεις περιόδους το παιχνίδι ήταν κλειστό, με το σκορ στο 36' να είναι στο 81-80, με τον Μόντα Έλις να μειώνει με τρίποντο. Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, όπου με μια έκρηξη των Ντουάιτ Χάουαρντ και Κόρι Μπρούερ η διαφορά ανέβηκε στο +10 (98-88) με τους Ρόκετς να φτάνουν στη νίκη, έχοντας τον Τζος Σμιθ να μοιράζει 6 ασίστ σε λιγότερο από 4 αγωνιστικά λεπτά. Πρώτος σκόρερ για το Χιούστον ήταν ο Ντουάιτ Χάουαρντ, ο οποίος είχε 28 πόντους, με 10/15 δίποντα και 8/11 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 τελικές πάσες και 2 μπλοκ, ενώ εκπληκτικός ήταν και ο Τζος Σμιθ με 15 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο σε 25:41, χάνοντας για λίγο το triple-double. Έτσι, ο Τζέιμς Χάρντεν δεν χρειάστηκα να φορτσάρει, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 24 πόντους (5/17 σουτ, 13/13 βολές, 5 ριμπ., 6 ασίστ). Για 34 δευτερόλεπτα αγωνίστηκε ο Κώστας Παπανικολάου. Μόνος του πάλευε για το Ντάλας ο Μόντα Έλις με 24 πόντους (8/23 σουτ).