Όταν ο Πέρο νίκησε τον «Βασιλιά» (vid's)

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Ατλάντα με τον Πέρο Άντιτς σε μεγάλα κέφια κατάφερε να επικρατήσει του Μαϊάμι με 121-114 με τους πρωταθλητές να διανύουν μια περίοδο αγωνιστικής ύφεσης. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό, με τον Σκοπιανό, πρώην φόργουορντ του Ολυμπιακού να ξεκινάει εντυπωσιακά το παιχνίδι και να πετυχαίνει 10 πόντους στην πρώτη περίοδο. Τα πάντα όσο αφορά τη νίκη κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, όταν

οι Χιτ κατάφεραν να επανέλθουν από το 97-92 και με τρίποντα των ΛεΜπρον και Τσάλμερς να προσπεράσουν με 107-108, με τον Μίλσαπ με 4/4 βολές να διαμορφώνει το 112-108. Στα τελευταία λεπτά εκ νέου ο Άντιτς και ο Κόρβερ (12 π.) με τρίποντο (έφτασε αισίως τα 109 συνεχόμενα παιχνίδια με έστω ένα εύστοχο τρίποντο) έδωσαν αέρα με +5 (119-114) στα 55'' καθαρίζοντας το παιχνίδι. Ο Άντιτς είχε 17 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 25 λεπτά, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Πολ Μίλσαπ με 26 πόντους (8/12 δίποντα, 10/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Για το Μαϊάμι ο ΛεΜπρόν Τζέιμς σκόραρε 30 πόντους με 11/21 σουτ και 6 ασίστ, ενώ ο Κρις Μπος είχε 21 πόντους.

Με αέρα...πρωταθλητή και με την πολύ καλή άμυνα τους (κράτησαν το Γκόλντεν Στέιτ κάτω από 100 πόντους) οι Πέισερς κατάφεραν να περάσουν από το Όκλαντ κερδίζοντας τους Ουόριορς με 102-94. Οι «Ινδιάνοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα φτάνοντας την διαφορά και στο +20 (40-60) για να μειώσουν οι γηπεδούχοι ως το -4 (94-98) στο 47', με τον Κάρι να χάνει την ευκαιρία με τρίποντο στα 15'' πριν το τέλος να μειώσει και άλλο την διαφορά. Για την Ιντιάνα ο Πολ Τζόρτζ είχε 23 πόντους, ενώ 24 πόντους για τους γηπεδούχους είχε ο Στέφεν Κάρι.

Στοπ στους Μπλέιζερς έβαλε το Χιούστον το οποίο έπιασε πολύ καλή απόδοση και κατάφερε να επικρατήσει με 126-113, φτάνοντας την διαφορά και στο +22 (71-49) στο 23'. Πολύ καλή εμφάνιση για τις «Ρουκέτες» πραγματοποίησε ο Τσάντλερ Πάρσονς με 31 πόντους με 12/19 σουτ και 10 ριμπάουντ, ενώ 24 πόντους με 12 ριμπάουντ είχε ο Ντουάιτ Χάουαρντ. Για τους Μπλέιζερς απίθανη εμφάνιση έκανε ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ με 27 πόντους και 20 ριμπάουντ...αλλά δεν έφτασαν.

Επιτέλους νίκη αναφώνησαν οι Πέλεκανς οι οποίοι μετά από 8 συνεχόμενες ήττες κατάφεραν να φτάσουν σε μια επιτυχία κερδίζοντας μέσα στο Μέμφις τους Γκρίζλις με 95-92. Πολύ καλή εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Άντονι Ντέιβις με 27 πόντους (9/22 σουτ και 9/10 βολές) μαζεύοντας και 10 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Μπράιαν Ρόμπερτς με 13 πόντους (3/3 τρίποντα). Για το Μέμφις ο Ζακ Ράντολφ θέλησε να μιμηθεί τον ΛαΜάρκους Όλντριτζ των Μπλέιζερς έχοντας 23 πόντους μαι 20 ριμπάουντ!!!, με τον Κόρτνεϊ Λι να προσθέτει 19 πόντους (3/5 τρίποντα). Ο Νίκ Καλάθης είχε 5 πόντους, ενώ ο Κώστας Κουφός μόλις 2 πόντους.

Τα αποτελέσματα:

Μέμφις - Νιου Όρλεανς 92-95Ατλάντα - Μαϊάμι 121-114Σικάγο - Λος Άντζελες Λέικερς 102-100Χιούστον - Πόρτλαντ 126-113Γκόλντεν Στειτ - Ιντιάνα 94-102Κλίβελαντ - Ντάλας 97-102Ντιτρόιτ - Λος Άντζελες Κλίπερς 103-112Σάρλοτ - Τορόντο 100-95Ουάσινγκτον - Φιλαδέλφεια 107-99Νέα Υόρκη - Μπρούκλιν 80-103