«Όρθια» η Φενέρ στο Μιλάνο με σούπερ Σλούκα

Πραγματοποιώντας μια μεστή εμφάνιση, η Φενέρμπαχτσε πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Αρμάνι με 70-79 . Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος και παρά την αντίδραση των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο (27-14 επιμέρους σκορ), μπήκε αποφασισμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο και επιτρέποντας μόλις 7 πόντους στους Ιταλούς έφτασε δίκαια στη νίκη.

O Κώστας Σλούκας ήταν ο κορυφαίος των νικητών (6-3 ρεκόρ) με 18 πόντους (5/7 2π., 2/4 3π. 2/3β.), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε

34:59'', ενώ ακολούθησαν ο Ντίξον και ο Κάλινιτς με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς ομάδας του Γιάσμιν Ρέπεσα (4-5 ρεκόρ), ξεχώρισαν ο Σάντερς (17π.) και ο ΜακΛιν (15π.).

Το φιλμ

Οι δυο ομάδες μπήκαν κάπως μουδιασμένα, με τη Φενέρ να ήταν αυτή που βρήκε πρώτη ρυθμό και με 0-7 σερί μετέτρεψε το 5-4 (6:57'') σε 5-11 (5:43''), ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε με +10 (7-17, 3:29''). Όμως, η Αρμάνι αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 10-4, μάζεψε τη διαφορά στους τέσσερις στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (17-21, 10').

Με δύο βολές του ΜακΛιν, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε (19-24) και λίγο αργότερα στους τέσσερις (22-26), όμως δεν μπόρεσαν να γίνουν περισσότερο απειλητικοί, καθώς η Φενέρ είχε τις απαντήσεις και κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά ασφαλείας στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (36-44, 20').

Στην επανάληψη, όμως, η Αρμάνι με πρωταγωνιστές τους Σάντερς και ΜακΛιν πλησίασε στον πόντο (48-49, 6:07''), ενώ με τρίποντο του Σιμόν ισοφάρισε σε 53-53 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Από εκεί και μετά, το νερό είχε μπει στο... αυλάκι για την ανατροπή, κάτι που έγινε με τον συνήθη ύποπτο ΜακΛιν (59-58 2:18''), με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +5 στη λήξη της περιόδου (63-58, 30').

Στην τέταρτη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε δυνατά και με πρωταγωνιστή τους Σλούκα και Ντίξον έτρεξε 7-0 σερί, ανακτώντας άμεσα το προβάδισμα (63-65) 6:35'' πριν τη λήξη. Έχοντας ως πρώτο μέλημα την άμυνά της, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε "αέρα" τεσσάρων πόντων (65-69, 4:24''), διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι και 3' πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 36-44, 63-58, 70-79