Έκανε το καθήκον της η Ρεάλ

Η Ρεάλ δυσκολεύτηκε κατά διαστήματα κόντρα στην Ούνικς Καζάν, ωστόσο κατάφερε εν τέλει να κάμψει την αντίσταση των Ρώσων με 89-75, φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες νίκες στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος της ομάδας του Πάμπλο Λάσο (7-2 ρεκόρ), ήταν ο αρχηγός Φελίπε Ρέγες με 16 πόντους σε 18:27'', ενώ ακολούθησαν ο Σέρχιο Γιουλ (14π., 7 ασ.), ο Ρούντι Φερνάντεθ (14π., 7 ριμπ.), ο Τζέισι Κάρολ (11π.) και ο Οθέλο Χάντερ (10π.). Από πλευράς ηττημένων (2-7 ρερόρ), πάλεψαν ο Αρτσιόμ Παραχούσκι (19π. με 8/10 2π., 7 ριμπ.), και ο Κιθ

Λάνγκφορντ (13π., 3/16 εντός πεδιάς, 7 ριμπ.).

Το φιλμ

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στα πρώτα λεπτά (9-9, 7:15''), όμως στη συνέχεια η Ρεάλ πάτησε... γκάζι και προηγήθηκε με 19-10 (2:41''), ενώ 6'' πριν το τέλος της πρώτης περιόδου έφτασε στο +11 (25-14), με τον Λάνγκφορντ να μειώνει για την Ούνικς σε 25-17 (10').

Με αντεπίθεση διαρκείας στη δεύτερη περίοδο, η Ούνικς πλησίασε στους πέντε (32-27) στα μισά του δεκαλέπτου, και συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο πλησίασε στον πόντο με δύο βολές του Κώστα Καϊμακόγλου (38-37, 45''), με το ημίχρονο να κλείνει μ' ένα οριακό προβάδισμα υπέρ της Ρεάλ (40-37, 20').

Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε, η ρωσική ομάδα πέρασε μπροστά στο σκορ μετά από πολλή ώρα (42-43) στα μισά περίπου της τρίτης περιόδου, όμως η Ρεάλ αντέδρασε άμεσα και με 5-0 σερί, ανέκτησε το προβάδισμα με 47-43 (4:44''). Παρόλα αυτά, η Ούνικς κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ ως και τη λήξη του δεκαλέπτου (60-55, 30'), δίνοντας ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην τέταρτη και τελευταία περίοδο.

Εκεί, η Ρεάλ μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει με την υπόθεση νίκη και με σερί 13-4 στα πρώτα τρία λεπτά εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (73-59). Η Ούνικς απάντησε με 7-0 σερί για το 73-66 στα μισά του δεκαλέπτου, όμως με διαδοχικά τρίποντα από Γιουλ και Φερνάντεθ, οι "Μαδριλένοι" ξέφυγαν εκ νέου με +13 (86-73) περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, γεγονός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Πάμπλο Λάσο.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 40-37, 60-55, 89-75