Ο Ολυμπιακός «έπνιξε» την Μπαρτσελόνα

Ο Ολυμπιακός έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση και νίκησε την Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο ΣΕΦ με 59-52. Οι γηπεδούχοι σε μία βραδιά γιορτής, λόγω της επιστροφής και της βράβευσης του Γιώργου Μπαρτζώκα από την διοίκηση, ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς και χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα πήραν μία μεγάλη νίκη. Πλέον η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχει

ρεκόρ 4-3 όσο και οι Καταλανοί. Τώρα οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για τα μεγάλα ντέρμπι της Παρασκευής, ο Ολυμπιακός απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (18/11, 21:15) και η Μπάρτσα απέναντι στην Ρεάλ (18/11, 22:00). Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 15 πόντους και 5 ασίστ και ο Κεμ Μπιρτς με 7 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Έρικ Γκριν πρόσθεσε 9 πόντους. Από τους Καταλανούς ξεχώρισε ο Χολμς με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου σημείωσε 4 πόντους με 2/7 σουτ.

Το φιλμ του αγώνα

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με 5 γρήγορους πόντους από Χολμς και Τόμιτς προηγήθηκε στο 2' με 5-2. Όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν εύκολους πόντους από Σπανούλη και Πρίντεζη και γύρισαν το ματς με 8-7 (στο 3') και στη συνέχεια με 11-9 στο 5'. Από τον Ολυμπιακό μάλιστα μόνοι οι δύο παίκτες είχαν σκοράρει. Η διαφορά που πήρε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν ακόμα μεγαλύτερη (16-9 2:30 πριν το τέλος), με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ (20-15) μόνο από τον Χολμς (9 πόντους). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +5 (21-16) και να δέιχνει πολύ πιο δυνατός στην άμυνα από τα προηγούμενα ματς. Η δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό καθώς σημείωσε μόνο ένα καλάθι σε σχεδόν 3 λεπτά, αλλά η άμυνα του τον κρατούσε μπροστά στο σκορ (23-21 στο 14'). Σε εκείνο το σημείο ήρθε ο Έρικ Γκριν ο οποίο με 5 σερί πόντους έκανε το 28-23 4:30 λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Σημαντικό στοιχείο του αγώνα μέχρι στιγμής ήταν τα 9 λάθη που είχε κάνει η Μπάρτσα με τα περισσότερα από αυτά να είναι βήματα. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν και την μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα με 7 πόντους (32-25, 1:30 λεπτό πριν το τέλος) μετά από καλάθι του «Kill Bill». Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με 32-25 και την Μπάρτσα να δυσκολεύεται απίστευτα να σκοράρει.

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με τρίποντη «βόμβα» του Σπανούλη ο οποίος έφτασε τους 14 πόντους και έστειλε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό την διαφορά (35-25). Το σκορ είχε «κολλήσει» για λίγα λεπτά στο 37-28 με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές στην επίθεση αλλά πολύ συγκεντρωμένς στην άμυνα τους. 4:30 πριν το τέλος της τρίτης περίοδου οι φιλοξενούμενοι είχαν «σφίξει» πολύ την άμυνα τους και με 6 πόντους δια χειρός Ράις μείωσαν στους 5 (39-34). Όμως ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα μικρό σερί 5-0 και έστειλε την διαφορά στο +10 (44-34) 2:30 πριν το τέλος. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μπάρτσα στο -11 (49-38) και αυτή η διαφορά ήταν η μεγαλύτερη στην διάρκεια του ματς. Το τελευταίο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με 2 λάθη του Ολυμπιακού και τους Καταλανούς να μειώνουν στους 8 (49-41) με τρίποντο του Βεζένκοφ. 6 λεπτά πριν το φινάλε του ματς η διαοφρά είχε παγιωθεί στους 11 (54-43) με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να παίζουν απίστευτη άμυνα και στην επίθεση παρότι δυσκολεύονταν να βρίσκουν τις λύσεις όταν τις χρειάζονται και παρότι η Μπάρτσα προσπαθούσε να μειώσει κιάλλο εκείνοι ήταν πλέον το μεγάλο φαβορί. Ενώ στο ρολόι απέμεναν ακόμα 4 λεπτά ο Ολυμπιακός έληξε την πολιορκία της Μπάρτσα μετά από 4 συνεχόμενες δικές της επιθέσεις και έστειλε και πάλι την διαφορά στο +10 (56-46) με μία φανταστική φάση από Σπανούλη και Μπιρτς. Το παιχνίδι ήταν κακό στα τελευταία λεπτά με τις δύο ομάδες να βγάζουν κακές επιθέσεις και το σκορ ήταν 56-48 με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παλεύει για την μεγάλη ανατροπή. Ένα καλάθι του Κεμ Μπιρτς στο 1:14 έπειτα από ασίστ του Πρίντεζη «κλείδωσε» ουσιαστικά το ματς για τους «ερυθρόλευκους», αφού το σκορ έγινε 58-51. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να παίρνει μία σπουδαία νίκη με 59-52 και να φτάνει την Μπάρτσα στην βαθμολογία με ρεκόρ 4-3.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 32-25, 49-38, 59-52

Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Γκριν 9(1), Μπιρτς 7, Γιανγκ, Παπαπέτρου 8(2), Σπανούλης 15(3) , Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου, Μάντζαρης 5(1), Λοτζέσκι 1, Χάκετ 5(1), Αθηναίου

Μπαρτσελόνα(Μπαρτζώκας): Ράις 11, Χολμς 13(2), Ντόρσεϊ 9, Βεζένκοφ 3(1), Πένιο, Έρικσον, Όλεσον 2, Κόπονεν 6(1), Σένα, Περπέρογλου 4, Τόμιτς 4