Η Νταρουσάφακα έσπασε το αήττητο της ΤΣΣΚΑ

Η Νταρουσάφακα έγινε η ομάδα που έσπασε το αήττητο της ΤΣΣΚΑ στη φετινή Ευρωλίγκα με το απόλυτα δίκαιο εντός έδρας 91-83. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε σε τρομερή βραδιά τον Αντερσον αλλά και συνολικά λύσεις από πολλούς παίκτες και έδειξε ψύχραιμη στην αντεπίθεση που επιχείρησε η ΤΣΣΚΑ στην τελευταία περίοδο.

Η Νταρουσάφακα πέτυχε τον απόλυτο

αιφινιδασμό της ΤΣΣΚΑ στο πρώτο δεκάλεπτο και πρόσφερε ένα μοναδικό σόου. Το 10-0 στο 2'30'', με το Ερντέν να χτυπάει κάτω από το καλάθι και τον Αντερσον από μακριά ήταν μόνο η αρχή.

Η ΤΣΣΚΑ χρειάστηκε 3'30'' για να σκοράρει τους πρώτους της πόντους με τον Χάινς, ο οποίος μαζί με Τεόντοσιτς και Χριάπα είχαν μπει άρον άρον στο παρκέ στο 2'30'' όπου ο Ιτούδης πήρε το πρώτο τάιμα άουτ για να αλλάξει πράγματα.

Ο Αντερσον όμως ήταν αταμάτητος για την Νταρουσάφακα και με 13 δικούς του πόντους έφερε το 21-7 στο 6'30''. Ο Ιτούδης βρήκε το στήριγμα που έψαχνε η ομάδα του στο πρόσωπο του Χίγκινς, ο οποίος "μάζεψε" τη διαφορά στο 27-14 στο 9' με 10 δικούς του πόντους και το δεκάλεπτο έληξε με 30-18, με τους Τούρκους να έχουν 5/6 τρίποντα.

Η ΤΣΣΚΑ στόχευσε τον Χάινς για να φθείρει την Νταρουσάφακα και να ξαναμπεί στο ματς, αλλά όσο δεν έβρισκε αντίδοτο στον Αντερσον, δεν γινόταν να σταματήσει τη Νταρουσάφακα. Στο 13'30'' ο Αμερικανός είχε φτάσει τους 17 πόντους με 4/5 τρίποντα και το σκορ στο 37-23, με τη διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα.

Στο 16'30'' η ομάδα του Μπλατ έφτασε στο +18, 43-25, μετά από δύο συνεχόμενα γκολ - φάουλ και κάπου εκεί η ΤΣΣΚΑ άρχισε να βρίσκει αμυντικό ρυθμό. Δυσκόλεψε το καλάθι των γηπεδούχων, βρήκε η ίδια λύσεις με τον σταθερά αξιόπιστο Χίγκινς αλλά και τον Ογκουστιν μέσα στη ρακέτα και στο 19' μείωσε σε μονοψήφια διαφορά 45-37 για πρώτη φορά μετά τα πώτα λεπτά. Παρ' όλα αυτά, το ημίχρονο βρήκε και πάλι την Νταρουσάφακα στο +12, με το σκορ 49-37 μετά από ένα μικρό σερί 4-0.

Αλλο ένα 4-0 προστέθηκε στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου για να φέρει τη Νταρουσάφακα στο 53-37, η ΤΣΣΚΑ πλήρως αποδιοργανωμένη ομαδικά και μπλοκαρισμένη στην άμυνα των γηπεδούχων έψαχνε εκ νέου έναν ήρωα και ήταν σειρά του Ντε Κολό να το επιχειρήσει. Με δικό του ξέσπασμα ήρθε το 0-8 που έφερε το 55-48 στο 25' από 55-40, ενώ σγτο 26' η διαφορά έπεσε και στους οκτώ πόντους, 59-51 δημιουργώντας... υποψίες ντέρμπι.

Η Νταρουσάφακα όμως είχε λύσεις από παντού σ' αυτό το ματς. Ουαναμέικερ και Μόερμαν πήραν τη μπαγκέτα, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια τιμή και όχι μόνο αυτό, αλλά την έφεραν στο +16 του 30ου λεπτού, με το 73-57 να είναι μια σαφής υποθήκη νίκης για τους Τούρκους.

Δυο τρίποντα από Τεόντοσιτς και Τζάκσον έφεραν το 73-63 στο 31' και τους παίκτες στους πάγκους, αφού ο Μπλατ είδε... κίνδυνο και έσπευσε να διορθώσει λάθη και να ηρεμήσει τη ομάδα του. Μόνο που και η επιστροφή στο παρκέ είχε ίδια εικόνα, με τον Χριάπα αυτή τη φορά να ευστοχεί σε τρίποντο, να κάνει το 0-9 σε 2'30'' για την ΤΣΣΚΑ και να τη φέρνει στο 73-66.

Στο 34' με το σκορ στο 75-68, ο Τεόντοσιτς είδε τη μπάλα να... μπαίνει και να βγαίνει σε τρίποντο και στην άλλη μεριά του γηπέδου τον Αλτνεμίρ με γκολ - φάουλ να κάνει το 78-68 δίνοντας μεγάλη ανάσα στην ομάδα του.

Η ΤΣΣΚΑ όμως είχε πάρει "φωτιά" από το τρίποντο και ένα ακόμα από τον Φριτζόν στο 35'30'' έφερε το 80-74 και τους Ρώσους μέσα στο ματς για τα καλά και ο Ντε Κολό, επίσης με τρίποντο στο 36'30'' έφερς ακόμα πιο κοντά την ομάδα του, με το 82-77.

Στο 38' ο Τεόντοσιτς έφερε την ΤΣΣΚΑ σε απόσταση σουτ, με το σκορ στο 84-81 και στο 38'30'' ο Ντε Κολό με βολές σε απόσταση ενός πόντους, 84-83 και το ματς στην κόψη του ξυραφιού.

Ο Κλάιμπερν ντύθηκε... ήρωας για την Νταρουσάφακα. Με δύο βολές κι ένα τρίποντο έκανε το 89-83 στο 39'30'' και ουσιαστικά της εξασφάλισε τη μεγάλη νίκη.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μπλατ): Ουιλμπέκιν 9(1), Μπατούκ 4(1), Ερντέν 4, Ουαναμέικερ 18(2), Κλαίμπερν 14(1), Μόερμαν 11, Αλντεμίρ 3 Αντερσν 20(5), Σλότερ 5, Μπέρτανς 3

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Ντε Κολό 17(1), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 15(2), Ογκουστιν 8, Φριτζόν 3(1), Τζάκσον 5(1), Αντόνοφ 2, Βοροντσέβιτς, Χίγκινς 17(2), Χριάπα 3(1), Κουρμπανόφ 2, Χάινς 11

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.