Βρήκε ακόμα ένα τρόπο για να χάσει...

Την τρίτη του ήττα στο Basketball Champions League της FIBA υπέστη ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε στην Κλαπέιντα από την αήττητη και επικεφαλής του ομίλου Νεπτούντας με 68-63 μένοντας για τα τελευταία 5'40'' χωρίς καλάθι, και δεχόμενος ένα σερί 12-0 από τους μέτριους Λιθουανούς (9/30 τρίποντα).

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κατάφερνε για 35 λεπτά να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης,

φτάνοντας και σε διψήφιο αριθμό την διαφορά, αλλά στα τελευταία λεπτά που οι γηπεδούχοι σταμάτησαν τα αλόγιστα σουτ έξω από τα 6.75, έχασαν το μυαλό τους , και δεχόμενοι ένα επιμέρους σερί 21-9, ηττήθηκαν μην μπορώντας να σκοράρουν με κανένα τρόπο στο τελευταίο πεντάλεπτο. Για τον ΠΑΟΚ ο Ντάριλ Μπράιαντ είχε 13 πόντους με 3/13 σουτ, με τον Κιθ Κλάντον να προσπαθεί σχεδόν μόνος του με 11 πόντους (3/9 σουτ) και 13 ριμπάουντ. Ο Αντώνης Κόνιαρης είχε 9 πόντους με 3/4 τρίποντα. Για την ομάδα του Νταίνιους Αντομάιτις ο Τζεράι Γκράντ ήταν το κλειδί της νίκης έχοντας 14 πόντους (4/7 σουτ, 10 ριμπ.), με τους 10 εξ' αυτών να έρχονται στην 4η περίοδο, με τον Μαρτίνας Μαζέικα να σκοράρει 10 πόντους με 1/6 σουτ.

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι στην Λιθουανία ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟΚ, με τους Κόνιαρη και Σάιμπερτ (πέτυχε τρίποντο με ταμπλό παίρνοντας και φάουλ) να ευστοχούν σε μακρινά σουτ και σε συνδυασμό με το 1/7 σουτ των γηπεδούχων να προηγείται με 3-9 στο 3'. Οι γηπεδούχοι ωστόσο απάντησαν με τα πρώτα δικά τους μακρινά σουτ (Μπαρόν και Τζόνσον) μειώνοντας σε 13-14 στο 9, με τον Κόνιαρη με το δεύτερο του τρίποντο στο παιχνίδι (2/2) να δίνει και πάλι αέρα 4 πόντων στην Ελληνική ομάδα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-21 χάρη σε κάρφωμα και κερδισμένο φάουλ του Πέινερς.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου παίρνοντας μακρινά σουτ από τον Μπράιαντ έφτασε την διαφορά και στο +10 (16-26 στο 14') με την Νεπτούνας να απαντάει με ένα μικρό σερί 5-0 δια χειρός Σίξνιους (21-26), και να φτάνει σε απόσταση βολής με τρίποντα του Σαρακάουσκας (2/4 τριπ., 8 π.) μειώνοντας σε 30-32 στο 17'. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Χρυσικόπουλος, ο οποίος με τέσσερις πόντους ανέβασε την διαφορά στο +6 (30-36), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 32-40 χάρη σε βολές του Κλάντον. Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε 5/9 τρίποντα και 7 επιθετικά ριμπάουντ (4 ο Κλάντον).

Με τον Κλάντον να συνεχίζει την καλή του δουλειά και στις δυο πλευρές του γηπέδου (10 π, 13 ριμπ.) ο ΠΑΟΚ έφτασε την υπέρ του διαφορά και πάλι στο +9 (34-43), με τους γηπεδούχους να σκέφτονται μόνο το τρίποντο...κάνοντας αποχή από το δίποντο, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Μπάρον ο οποίος είχε 0/3 τρίποντα στην ίδια φάση, με το τελευταίο να είναι air ball. Ο Γκιρτζιούνας πέτυχε το πρώτο δίποντο των γηπεδούχων στα 41'' πριν το τέλος της, με τον Τέιλορ με πέντε δικούς του πόντους να ανεβάζει την διαφορά στο +9 (45-54) για τον ΠΑΟΚ, και την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με 47-54.

Στην 4η περίοδο ο Νταίνιους Αντομάιτις αποφάσισε να απαγορέψει στην ομάδα του τα τρίποντα, δίνοντας εντολή να τροφοδοτηθεί ο Γκραντ ο οποίος έστησε το δικό του πάρτι μέσα στην ρακέτα του ΠΑΟΚ, και με 10 προσωπικούς πόντους ισοφάρισε σε 60-60 στο 35, με τον Μπράιαντ έχει πετύχει νωρίτερα (5'40'') το 56-60. Αυτό ήταν το τελευταίο καλάθι εντός παιδιάς για την ομάδα της Θεσσαλονίκης μέχρι το τρίποντο του Κόνιαρη με την κόρνα της λήξης, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι, χωρίς να αποδίδουν θεαματικό μπάσκετ, με ένα 12-0 να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 32-40, 47-54, 68-63

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Αντομάιτις): Σίξνιους 7 (1), Μαζέικα 10 (1), Γκιρτζιούνας 7 (1), Κλιμαβίτσιους 2, Σαρακάουσκας 8 (2), Ντρού, Μπαρόν 9 (2), Κατσίνας, Τζόνσον 8 (2), Γκράντ 14.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 5, Κόνιαρης 9 (3), Τέιλορ 7 (1), Μιλιένοβιτς 3, Γλυνιαδάκης 4, Σάιμπερτ 4, Καμαράς, Μπράιαντ 13 (2), Πέινερς 3, Κλάντον 11.