Ο Ντε Κολό διατήρησε το αήττητο της ΤΣΣΚΑ (vid)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε την Ρεάλ Μαδρίτης με 91-90 και συνεχίζει ως η μοναδική αήττητη ομάδα στην Ευρωλίγκα με 6-0 ρεκόρ. Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου τα έκαναν όλα λάθος, γύρισαν το παιχνίδι και με 32 πόντους που σημείωσαν στην δεύτερη περίοδο πήραν μία διαφορά ασφαλείας για την συνέχεια του ματς. Η Ρεάλ πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα και ηττήθηκε στο τέλος. Πλέον οι Μαδριλένοι έχουν ρεκόρ 4-2. Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ντε Κολό με 28 πόντους

και 6 ριμπάουντ και ο Τεόντοσιτς με 15 πόντους και 6 ασίστ. Από την Ρεάλ ξεχώρισε ο Γιουλ με 21 πόντους και 7 ασίστ.

Το φιλμ του αγώνα

Οι Μαδριλένοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με πολλές επιθέσεις μέσα από το ζωγραφιστό (Αγιόν και Ρέγες από 4 πόντους) κατάφεραν να προηγηθούν με 4-10 στο 3' και με double score (6-12) στο 4'. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν μπορούσε να βρει ρυθμό με τίποτα, ενώ αντίθετα οι παίκτες του κόουτς Λάσο έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και «εκτόξευσαν» την διαφορά στο +13 (8-21) με 7/7 (!) δίποντα 3:30 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την «Βασίλισσα» στο +9 (26-17) και την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να προβληματίζει με την μέχρι στιγμής εμφάνιση της. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να «τρέχουν» ένα γρήγορο σερί 7-0 και να μειώνουν σε 24-26 με καλάθια των Ντε Κολό, Χάινς και Κουρμπάνοφ. Το σερί συνεχίστηκε σε 16-2 και η ΤΣΣΚΑ πέρασε μπροστά στο σκορ με 33-28 με τον Ντε Κολό να φτάνει τους 9 πόντους 5 λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους να έχουν μία διαφορά 11 πόντων (49-38) και να κάνουν μία μεγάλη ανατροπή στο πρώτο μέρος.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά δεν μπορούσαν να παίξουν άμυνα και αυτό το πλήρωσαν καθώς παρότι σκόραραν, δεν μπορούσαν να πλησιάσουν. Το σκορ έγινε 56-42 όπου ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι 3 λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Με τις δύο ομάδες να έχουν βρει ρυθμό στην επίθεση (67-55) η Ρεάλ έτρεξε ένα μικρό σερί 6-0 και μείωσε μετά από ώρα στους 6 πόντους (67-61), αλλά και πάλι η ΤΣΣΚΑ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα πήγε τη διαφορά και πάλι στο +10 (71-61). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ρεάλ στο -5 (73-68) και το ματς να γίνεται ντέρμπι. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν πιο δυνατά προηγήθηκαν με 78-70 και έδειξαν ότι είναι το φαβορί για τη νίκη, με την Ρεάλ να προσπαθεί να παίξει καλύτερη άμυνα. Οι παίκτες του κόουτς Λάσο βρέθηκαν στο -10 (81-71), αλλά με σερί 6-0 μείωσαν σε 81-77 και μπήκαν και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης 5 λεπτά πριν το φινάλε. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (85-80) στα τελευταία 3 λεπτά, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας πάντως να έχει το πάνω χέρι. 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Ρεάλ με 6-2 σερί μείωσε στον πόντο (87-86) με τον Αγιόν να φτάνει τους 10 πόντους και έβαλε «φωτιά» στον αγώνα. Ο Ντε Κολό με 2/2 βολές στα 23' έφτασε τους 28 πόντους και έκανε το σκορ 89-86 με τον Πάμπλο Λάσο να καλεί τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση. Το ματς ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει «δια πυρός και σιδήρου» την νίκηε με 91-90 και να παραμένει αήττητη.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 49-38, 73-68, 91-90

ΤΣΣΚΑ Μόσχας(Ιτούδης): Ντε Κολό 28(3), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 15(1), Όγκουστιν 3, Φριτζόν 9(1), Τζάκσον, Αντόνοφ, Βορόντσεβιτς 2, Χίγκινς 6, Χριάπα 5, Κουρμπάνοφ 13(1), Χάινς 12

Ρεάλ Μαδρίτης(Λάσο): Ράντολφ 8, Ντρέιπερ, Ρούντι Φερνάντεθ 6(2), Νοτσιόνι 3(1), Ντόντσιτς 9, Μτσιούλις 11(2), Ρέγες 7, Αγιόν 10, Κάρολ 13, Χάντερ 2, Γιουλ 21(3), Τέιλορ