Ο «Nick» κέρδισε τον «Pero»...

Οδηγός νίκης...αποδείχθηκε ο Νίκ Καλάθης στο χθεσινό (Κυριακή 20/10) παιχνίδι των Μέμφις Γκρίζλις στην «Φίλιπς Αρένα» με αντίπαλο τους Ατλάντα Χοκς. Ο ομογενής άσσος με 10 ασίστ και 4 πόντους (1/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 3 λάθη σε 25:03) οδήγησε τις «Αρκούδες» στη νίκη με 90-82, ενώ με τα «Γεράκια» αγωνίστηκε και Πέρο Άντιτς ο οποίος σε 21 λεπτά είχε 4 πόντους.

Εκτός από τον «Nick» o οποίος όσο αγωνίστηκε είχε +20 στην κατηγορία +/- (η ομάδα του απέκτησε προβάδισμα 20 πόντων στο διάστημα που αυτός αγωνίστηκε) , εκπληκτική απόδοση είχαν οι Τζέριν Μπέιλες που πέτυχε

22 πόντους με 6/6 τρίποντα σε 24 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Έντ Ντέιβις πρόσθεσε άλλους 14 πόντους. Εκτός αγώνα έμεινε ο Κώστας Κουφός.

Για την Ατλάντα κορυφαίος ήταν ο Πολ Μίσλαπ με 19 πόντους ( 7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 2 λάθη σε 25 λεπτά) ενώ 15 πόντους είχε ο Τζεφ Τινγκ.

Στα υπόλοιπα φιλικά παιχνίδια, οι Μπλέιζερς κατάφεραν να επιστρέψουν από διαφορά 19 πόντων και να επικρατήσουν στο Πόρτλαντ των Σακραμέντο Κίνγκς με 109-105 έχοντας τον Ντάμιαν Λίλαρντ σε φοβερή ημέρα. ο 23χρονος γκαρντ έκανε πράγματα και θαύματα, καθώς πέτυχε 28 πόντους με 8/19 σουτ, ενώ από 14 πόντους είχαν οι Νίκολας Μπατούμ και Τόμας Ρόμπινσον. Για τους «Βασιλιάδες» απολαυστικοί ήταν οι Πάτρικ Πάτερσον με 27 πόντους (11/18 σουτ και 8 ριμπάουντ) και Μπέν Μακλιμορ με 23 πόντους (10/16 σουτ).

Στο Οκλαχόμα οι Θάντερ σε ένα υποτονικό παιχνίδι επικράτησαν με 88-82 της Γιούτα με τους Σερζ Ιμπάκα (17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κοψίματα) και Ρέτζι Τζάκσον (18 πόντους και 6 ασίστ) να αγωνίζονται για τον μέτριο...Κέβιν Ντουράντ (5 πόντοι με 2/10 σουτ). Για τους Τζαζ, που προσπάθησαν πολύ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κορυφαίος ήταν ο Γκόρντον Χάιαρντ με 18 πόντους.

Εύκολη υπόθεση ήταν η νίκη για τους Τίμπεργουλβς οι οποίοι επικράτησαν στη Μινεσότα της Βοστώνης με 104-89 με τους Ρίκι Ρούμπιο και Κέβιν Λοβ να ξεχωρίζουν. Ο Ισπανός γκαρντ είχε 15 πόντους και 7 ασίστ, ενώ ο Λοβ είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Τζέραλντ Ουάλας ξεχώρισε για τους «Κέλτες» με 16 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται άστοχοι από την περιφέρεια (3/26 τρίποντα).

Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε στο Ορλάντο, όπου οι αναπληρωματικοί των Μάτζικ (δεν αγωνίστηκαν οι Νέλσον, Βούτσεβιτς, Ντέιβις και Μάξιελ) αν και προηγήθηκαν με +23 των Πίστονς, χρειάστηκαν το καλάθι του Κάιλ Κουίν στα 38'' πριν το τέλος για να φτάσουν στο τελικό 87-86. Ο Κουίν είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 8 πόντους είχε ο άστοχος Βίκτορ Ολαντίπο. Για τα «Πιστόνια» που πιστώνονται την μεγάλη ανατροπή οΤζος Σμιθ είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.