Ηλυσιακός - Ολυμπιακός 57-78

Ο Ολυμπιακός έδειξε κουρασμένος από τα πρώτα παιχνίδια της σεζόν και τη δύσκολη προετοιμασία, αλλά έχοντας έναν εξαιρετικό Ματ Λοτζέσκι, επιβλήθηκε του Ηλυσιακού εκτός έδρας στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α1 με 78-57. Ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο σταμάτησε στους 21 πόντους και ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης μοίρασε 10 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-2 στα πρώτα λεπτά, αλλά οι Πρωταθλητές Ευρώπης αντέδρασαν

άμεσα και με ένα σερί 14-0, κατάφεραν να πάρουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ μπήκε με… φόρα από τον αγώνα της Ευρωλίγκας με αντίπαλο τη Μάλαγα και έδωσε από νωρίς λύσεις στον Ολυμπιακό στο επιθετικό κομμάτι, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης μοίραζε σωστά το παιχνίδι (7 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-12 υπέρ της ομάδας του Πειραιά, αλλά στη συνέχεια ο Ηλυσιακός προσπάθησε να ισορροπήσει κάπως την κατάσταση. Η διαφορά έπεσε, καθώς επιθετικά καμία από τις δύο ομάδες δεν έπιασε μεγάλη απόδοση με αποτέλεσμα το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρωθεί με 25-36.

Οι παίκτες του Λιόγα προσπάθησαν να αντιδράσουν και να κάνουν τη ζωή του Ολυμπιακού… δύσκολη και τα κατάφεραν, καθώς πλησίασαν ακόμα και στους 5 πόντους (42-47). Οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν βρήκαν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης ήταν αυτός που έδωσε και πάλι λύσεις με τις ασίστ του. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 51-44 υπέρ των «ερυθρολεύκων», ενώ στην τελευταία περίοδο, Πρίντεζης και Λοτζέσκι ανέλαβαν στο επιθετικό κομμάτι και κράτησαν μία διαφορά ασφαλείας για την ομάδα τους. Το τελικό 57-78 έδωσε τους δύο βαθμούς της νίκης της ομάδας του Πειραιά στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 25-36, 44-51, 57-78.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Λιόγας): Καυκής 6, Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 3 (1), Σμιθ 6 (1), Χατζής 16 (2), Δορκοφίκης 9 (1), Στέφενς 5, Βαβάτσικος , Ιωάννου , Τζουγκαράκης , Μποντζ 4, Άντερσον 8 (2).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Λο 7 (1), Ντάνστον 5, Σπανούλης 3 (1), Παπαπέτρου , Σλούκας 5 (1), Σίμονς 9, Λοτζέσκι 21 (3), Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 2.